У општини Кањижа смањују се површине које су засејане кукурузом. Због прошлогодишње суше већи број ратара се јесенас одлучио за сетву пшенице, јечма или уљане репице.
Прошле године било је мало падавина, те су ратари пожњели слаб род. Због тога су се ове године ратари одлучили да изаберу такво сетвено семе које боље подноси сушу. Ипак, стручњаци кажу да би пољопривредници своје засаде требали да заснивају на више врста и типова садног семена.
„Потребно је одабрати одговарајућу групу, ставити их у баланс, ставити и раније хибриде и додати наравно и касније, јер није свака година иста, увек постоје благе климатске промене, и за неке је то добро, за друге лоше, због тога је потребно комбиновати више различитих врста“ каже Арон Месарош, трговац садним материјалом из Кањиже.
У овом тренутку већина ораница у потиској општини засејана је житарицама и уљаном репицом. Хлебно зрно прошле године је слабије родило, али ипак ратари су са ових парцела могли да пожњеју бољи род него са њива где је био посађен кукуруз. Из количине продате семенске робе може се открити и да је ове године најмање за 20 одсто мање површина под сојом, а ратари и ове године много поверења поклањају сунцокрету, те се неће смањити површине под овом индустријском културом – истиче Чаба Боршош. Трговац семенском робом из Адорјана додаје: „Овде у северној Војводини на ораницама је много више житарица него претходних година. Под уљаном репицом су засејане рекордне површине. То у основи значи да је површина под кукурузом значајно мања, можемо да говоримо о 35 одсто смањењу у површинима под засадом.“
Откупљивач каже да је 2022 године била висока цена житарица, такође су приноси били знатно слабији, али је са ценама на одређени начин држано у балансу. Сада формиране цене на тржишту житарица то више не омогућавају. Велике откупљивачке куће већ данима унапред су најавиле цене пшенице у „зеленом“. Тона јечма ће се откупљивати за 150, пшенице за 180 а репице за 360 евра по тони.
Више информација:
Мање површина под кукурузом у општини Кањижа
|