Magyarkanizsán tartotta meg elsőként a Vajdasági Helyi Termék-program ismertetőjét a VaTeBeT, azaz a Vajdasági Termeltetési, Beszerzési és Értékesítési Társaság. A tegnap esti eseményen a helyi termelők és kézművesek is bemutatkoztak termékeikkel.
A VaTeBeT bemutatóján mintegy száz, helyi terményt illetve helyi nyersanyagból helyi terméket előállító érdeklődő vett részt. A megjelenteket köszöntötte Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere is, aki az önkormányzat támogatásáról biztosította a kézművesek és a termelők törekvéseit. A résztvevők elhozták és bemutatták kézműves termékeit is, amelyekkel számítanak a Vajdasági Helyi Termék címke elnyerésére és tartós használatára. Voltak ott sajtok, tészták, kézimunkák, fűszerek, miegymás. Szalma Julianna tiffany-üvegdekorációit mutatta be, amelyekhez maga találja ki a mintát, vágja és csiszolja az üveget. “Rézfóliával körbevonom az üveget, utána összeillesztem őket és ónnal forrasztom. Amikor összeforrasztottam, van 2-3 féle szín, amivel védem ezt a forrasztást, van fekete, réz és barna szín, amivel még szebb az üveg, a tárgy, amit elkészítek.”
Ladócki Irén idestova három évtizede foglalkozik rongypokróckészítéssel, amiről már oklevele is van. Raktáron soha sincs neki egyetlen darab pokróc sem, annyira kelendő. Irénke már kezd belefáradni, szeretné átadni valakinek a tudományt, amit ő maga egy matuzsálem korú szövőalkalmatosságon sajátított el. “Kézzel összeállított, régi, ami 120 éves, biztos. Ha nem bírom, akkor valakire át kell, hogy ruházzam vagy eladni. Eközben én hozattam magyaroktól egy szövőgépet, amin most már esély van, hogy bírnék tanítani.”
A bemutató résztvevői részletes tájékoztatót kaptak a társaság működéséről és céljairól, emellett szakmai ismeretekhez is hozzájutottak, amelyek megkönnyítik termékeik és mezőgazdasági terményeik jövőbeni értékesítését. A VaTeBeT a helyi termékekre vonatkozó rendelet meghozatalát várva már ki is dolgozta a kézműves termékek értékesítésére vonatkozó tervezetét, melynek értelmében a kézműveseknek semmilyen engedélyre, igazolásra vagy bejegyzésre nincs szükségük tevékenységük végzéséhez. Ments András, a társaság igazgatója: “Megvan az a rendszer, amellyel, akár a VaTeBeT-en keresztül legálisan, boltokban, értéktárgyakként, turisztikai emléktárgyakként tudjuk értékesíteni a termékeket.”
A VaTeBeT december folyamán további öt vajdasági helyszínen mutatkozik be.
Bővebben:
Letöltés: Vajdasági helyi terméket a piacra
Magyarkanizsán mutatkozott be a VaTeBeT
Termelők és értékesítők egy helyen
Marketingvédjegyes terméket Magyarkanizsának
|