Újfalu Magyarkanizsától délnyugatra, a Telecskai löszplató déli nyúlványainak egyikén terül el, Magyarkanizsa község legkisebb és legfiatalabb települése. A falu története a második világháború utáni első évekre nyúlik vissza, és a magántulajdonban lévő földterületek államosítása előzte meg. Ez a föld adta az alapját annak a mezőgazdasági birtoknak, ami hosszú évekig a falu szíve, lelke, és gerince volt.
A falu a munkások részére épített típusházakból állt, és egy orosz építőmérnök nő tervei alapján készült. A tervek szerint a falu csillag alakban épült volna, és ennek értelmében a Csillagfalu nevet kapta volna. Viszont a csillag sohasem készült el, és így már a név sem állta meg a helyét.
A falu virágzott, a birtok működött, a házakban két család is lakott, és néha még a garázst, nyári konyhát is kiadták egy-egy újonnan érkezett munkásnak. Aztán, ahogy múlt az idő, a birtok is egyre inkább hanyatlott, és ezzel együtt a falu népessége is csökkenni kezdett. Egészen annyira, hogy az 1948-as népszámláláskor 435 lelket számláló Újfaluban 2016-ban már negyedannyi ember sem élt.
Bővebben:
Újfalu
|