A házasság hetének apropóján a magyarkanizsai anyakönyvvezető hivatal szakmunkatársa, Pakai Diana a legkompetensebb, hogy beszámoljon arról, a helybeliek milyen arányban kötnek házasságot és milyen módon, illetve szokásrendszer alapján. Húsz szolgálati éve alatt körülbelül 300 párt esketett össze, s mint mondta, az anyakönyvvezetőknek a házasság hete egy ünnep. Tapasztalata szerint a házasságkötések száma Magyarkanizsa településen évente hetvenötöt tett ki, tavaly pedig ötvenöt pár esküdött előtte örök hűséget egymásnak. 2006-ban 76, 2007-ben 87, 2008-ban 75, 2009-ben 68, 2010-ben 72, 2011-ben 73, 2012-ben 56, 2013-ban 68, 2014-ben 72, 2015-ben 54, 2016-ban 55 pár házassági beírás volt.
– Sajnos kitolódik az átlagéletkor a fiataloknál, akik házasságot kötnek, inkább az élettársi viszonyt részesítik előnyben. Amikor már úgy gondolják, hogy megteremtették a megfelelő anyagi körülményeket, vagy útban van az utód, akkor járulnak elénk. De a felsőfokú tanulmányok is közrejátszanak ebben. Régebben a 25 év körüli korosztály kötött házasságot, napjainkban pedig a 35 év körüliek szánják rá magukat. Az viszont, hogy az élettársi kapcsolatban megismerik egymást, még sajnos nem csökkentette a válások számát. Magyarkanizsára is igaz a szerbiai statisztika, hogy a házasságok egyharmada válással végződik. A rohanó világ más életet hoz magával, kevesebb a felek türelme, de fontos lenne, hogy egymást segítsék és támogassák a nehézségekben, közösen oldják meg a gondjaikat, egymásra figyelve.
A harmonikus együttéléshez mindkét félre szükség van, ne felejtsük el, hogy az udvarlás fázisában is kedveskedtek egymásnak, a házasságban is ezt tartsák szem előtt, és ne vegyék természetesnek, hogy mellettük van a párjuk – tanácsolta az anyakönyvvezető.
Bővebben:
A szeretet a kulcsszó
A házasság hete
Márciustól a házasulandók könyvet kapnak ajándékba
|