– A közös önkéntes munkának vannak hagyományai, amelyek mára már elfelejtődtek. A lényege, hogy mindenki azt adja a közösségbe, amire ereje, tehetsége van, a legfiatalabbtól a legidősebbig. Faanyagot, téglát, szerszámot, tojást a közös ebédbe, szállást, kétkezi munkát, zenét, bármit. A kaláka nem titkolt célja, hogy a közös tervezési, építési munka során helybeli, régióbeli, magyarországi és más országokból érkező résztvevők együtt és egymástól megtanulják, hogyan lehet saját erőből, összefogással újjáteremteni azokat az örökségeket, amelyeket őseink ránk hagyományoztak – foglalta össze a kaláka lényegét Hajdú László, a február 10-én este Magyarkanizsán tartott összejövetelen.
Ennek apropója az volt, hogy az Ilonafalvához közel lévő Baráthok kútját már mondhatni, hogy évek óta gondozásba vették a helyiek, és hogy a közösségi érzést még jobban erősítsék, a munkában részt vevők és vele szimpatizálók egy, a múltba tekintő és a jövő terveit is előrevetítő estét töltsenek együtt. A kezdő momentum egy kisfilm levetítése volt, amit a kaláka alkalmával rögzített képekből állítottak össze, majd ezt követte a beszélgetés, amibe bárki bekapcsolódhatott, végül a Pendergő együttes zenéjére pendereghettek a kalákások.
Megtudtuk azt is, hogy az idén is terveznek egy egyhetes közös munkát, melyben a pavilonhoz vezető palló elkészítése kap fő szerepet. Nem titkolt céljuk az se, hogy az egész eszmeisége kapjon nagy hangsúlyt.
Bővebben:
Letöltés: Pendergő kalákások – Új Kanizsai Újság
Pendergő kalákások
|