Horgoson évszázadokon át öröklődött a szájhagyomány, hogy a közeli Templomdomb egy templom romjait rejti. A nyájat terelgető juhászok azt mesélték, hogy ha pontban délben lehajtja a fejét az ember a domb földjére, akkor meghallja a rég elsüllyedt templom harangjának a kongását.
1964 tavaszán Szekeres László, a Szabadkai Városi Múzeum régésze egy árpádkori ún. pusztatemplom típusú épület alapjait tárta fel 15 sír kíséretében. A romokat a 90-es évek elején rekonstruálták és tették látogathatóvá. Közel 30 év után most újabb konzerválást és precízebb kutatásokat is terveznek a környéken.
A legfontosabb, hogy szakszerűen konzerválják a romokat, hogy azok sokáig láthatóak legyenek, s az ott megépített emlékhely is megmaradjon az utókornak. Azon is gondolkodnak, hogy picivel több tartalmat adjanak a helynek, mondja Vass Zoltán horgosi történészt, akit a projekt részleteiről kérdezünk.
- Segítőkezet nyújtott számunkra a Magyar Nemzeti Tanács. Jelen pillanatban a Községközi Műemlékvédő Intézet a precíz terveket készíti, amely alapján majd megindulhat a munka. Amint ezt az intézettől megkapjuk, s amint a Vagyonjogi Ügynökségtől is megérkezik a jóváhagyás, hogy ezeket a munkákat elvégezzük, akkor megkezdődhet a kivitelező kiválasztása, s minden jel arra mutat, hogy mindez az idén meg fog történni.
Bővebben:
Zarándokhellyé válhat a kishorgosi Templomdomb
|