| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.07.18.
Az MNT szerb nyelvi képzése

Július 18-án, pénteken zárul a Magyar Nemzeti Tanács szerb nyelvi felzárkóztató képzése. amely hat településen, köztük Magyarkanizsán is zajlik. 


– A Magyar Nemzeti Tanács a komplex felsőoktatási ösztöndíjprogram keretein belül 2012 óta szervezi meg az intenzív szerb nyelvi felzárkóztató képzést a harmadikos középiskolások részére. A tanfolyam célja, hogy az érdeklődő fiatalok szerb nyelvtudását olyan szintre fejlesszük, amellyel ...

   2025.07.18.
Őseink lábnyoma a XXI. században

Az „Őseink lábnyoma a XXI. században” hagyományőrző tábort az Ősök Hangja Polgári Egyesület szervezésében idén ötödik alkalommal rendezték meg Magyarkanizsán. A foglalkozásokon 25 gyermek vesz részt. 


A háromnapos rendezvény délelőtt kezdődött, a gyerekek ősi mesterségekkel, hagyományos technikákkal és játékokkal ismerkedhetnek meg. 


Az eső ellenére is jókedvűen vettek részt a gyerekek az úgynevezett ...

   2025.07.17.
Kézműveskedés, sok játék és még több kacagás

Kézműves tábort tartanak Oromon a Zengő Tájház Nők és Fiatalok Kézműves Egyesülete szervezésében. A táborra 40 gyerek jelentkezett, akik számos foglalkozáson vehetnek részt a következő napokban. 


A tábor célja, hogy a gyerekek a nyári szünetet tartalmasan töltsék el, miközben új kézműves technikákat ismernek meg. A keddi foglalkozásokon is nagy volt a nyüzsgés, mindenki lelkesen készítette saját kis alkotását. 


Nagy ...

   2025.07.17.
Pályaválasztási tanácsadás és útmutatás

Magyarkanizsa Község Ifjúsági Irodája (OZ) május elején mentorprogramot indított a pályaválasztás előtt állóknak. Az OZ Nexus célja, hogy azokat a fiatalokat, akik gondolkodnak a továbbtanuláson, összekösse olyan felnőtt személyekkel, akik ebben a segítségükre lehetnek. A kezdeményezésről Hubai Dávid ifjúsági koordinátorral és a mentorprogram felelősével beszélgettem. 


– Több kérdés is érkezett felém a pályaválasztással kapcsolatban, ...

   2025.07.17.
A tánc az életük

A hétvégén két váltásban zajlott le a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület immáron huszadik néptánctábora a művelődési házban. A nyár a néptánctáborok jegyében telik Horgoson, ahol minden a népművészetről szól. Szécsi Zsolt táborvezető elmondta, hogy a gyerekeket már óvodás kortól próbálják bevezetni a tánc világába. 


– A piciket az önállóságra is tanítjuk a tánc mellett. Két váltásban foglalkoztunk a gyerekekkel, ...

 
Keresés
| Oktatás |
 

   2021.07.16.
Magyarkanizsai diadal a WRO robotprogramozó versenyén

Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon július 15-én megtartották a WRO (World Robot Olympiad™) 2021-es Szerbiai Nemzeti Döntőjének díjkiosztó ünnepségét. A Tisza-mentéről érkező csapatok taroltak idén a versenyen: a négy kategóriában három első helyet Magyarkanizsa szerzett meg, egyet pedig Tornyos. A novemberi nemzetközi döntőn a Szerbiát képviselő három csapat mindegyike magyarkanizsai lesz.  

A robotikának, vagyis a robotok építésének egyik legnagyobb előnye, hogy a diákok közben jól szórakoznak. A robotika kiválóan alkalmas felületet ad a 21. századi készségek elsajátítására. A kihívások megoldása elősegíti a fiatalok innovatív gondolkodását és fejleszti a problémamegoldó képességüket. A robotika több iskolai tantárgyat is felölel, így a diákoknak egyszerre kell tanulniuk és fejleszteniük magukat a természettudományok, technológia, tervezés, matematika és programozás területén, olvasható WRO hivatalos oldalán. 

Idén a WRO versenyen 57 vajdasági magyar csapat és 13 bíró vett részt, mondta a díjátadón a győztes csapatokat és a közönséget köszöntve Námesztovszki Zsolt, a WRO szerbiai versenyének koordinátora. 

- Nekünk nemzeti szervezőknek nagyon fontos, hogy mindegyik kategóriában volt öt csapat, így az első helyezést elérőket tovább tudjuk juttatni a világdöntőre. Számukra tehát nem ért véget a verseny, készülhetnek tovább a november 18. és 21. közötti világversenyre. Viccesen azt mondom, hogy biztos a Tisza okozta, de idén Tisza-menti települések vitték el a versenyen az első helyezéseket. Három került belőlük Magyarkanizsára, egy pedig Tornyosra, illetve az egyik felkészítő tanár zentai – mondta Námesztovszki Zsolt. 

A magyarkanizsai bajnokcsapatok: 

Elementary (8-12 év) korosztály: 

  1. Robot Riders (Bagány Igor – Huzsvár Áron, Máté Kristóf, Bajusz Dániel) 

  2. Manók (Cirok Csilla – Lackó Máté, Kisimre Aina, Zsiga Dániel) 

  3. Tesla Manók (Cirok Csilla – Firic Dániel, Sisák Nóra, Orčić Léna) 

Junior (12-15 év) korosztály: 

  1. PROgramers (Bagány Igor – Kis Botond, Hajas Ákos, Berec Éva) 

  2. ÁD duo (Besnyi Izabella – Bali Dániel, Breszlávszki Ákos) 

  3. BT001 (Vukajlović-Pecze Natália – Pecze Teodor, Farkas Bálint, Puhalák Adrián) 

Senior (15-20 év) korosztály: 

  1. Beszédes Lego Team (Bálint Nóra – Balog Kornél, Fábián Tamás) 

  2. MindStrong (Nagy Alfréd – Ivan Stojanović, Nagy Máté, Mede Zalán) 

  3. LEGO Farkasok (Timea Bakos – Papp Máté, Pálfi Áron) 

A verseny idei témája a fenntartható fejlődés és a megújuló energia volt. A megmérettetés idén is online zajlott és a csapatok egy videót és egy rövid leírást töltöttek fel a platformra, az előzetes instrukciók alapján. 




A Tisza-mentén programozzák legjobban a robotokat

A Lego robotok kis programozóit díjazták