A magyarkanizsai Járáson, vagy ahogy sokan ismerik, a Kapitány-réten több ezer birka legel, habár az állami támogatás ellenére egyre kevesebben tartanak ki a juhtartás, a pihenőnap fogalmát nem ismerő juhászélet mellett. A magyarkanizsai juhászok és mezőgazdasági termelők IX. találkozóján beszélgetett a Magyar Szó munkatársa Balázs Tiborral, a Kapitány-réti Juhászok Egyesületének elnökével.
– A juhászszövetséget, a magyarkanizsai juhászok nonprofit érdekvédelmi szervezetét húsz éve, pontosabban 2002-ben alakítottuk meg. A juhászok találkozóját, a jószágok szemléjét, a versenyszerű birkanyírást tíz éve szervezzük, sajnos tavaly a vírusjárvány miatt elmaradt a mindig nagy érdeklődésre számot tartó rendezvény. Idén kissé megkésve, augusztusban a vásárral együtt tartottuk meg. Kezdetben, de még tíz évvel ezelőtt is feljövőben volt a juhtartás vidékünkön, azóta azonban egyre több tenyésztő hagyott fel a hagyományos legeltető juhászkodással, és általában is az állattenyésztés válságának vagyunk a szemtanúi. A jószágonkénti hétezer dináros támogatás nyomán többen belevágtak a juhtartásba, olyanok is, akik nem rendelkeztek kellő tapasztalattal. Községünkben több mint ezer hektár legelő van, és a juhtenyésztésben láttak az emberek jövőt, de sajnos az állami támogatás megszerzése bonyolult ügyintézéssel jár, és sok utánjárást igényel.
Amikor már azt gondolná a juhász, hogy minden papírja rendben van, akkor is találnak hibát benne. Ha minden irat, igazolás rendben van, akkor sem biztos a támogatás kifizetése, legalábbis sokat késik vele a minisztérium. A juhtej is olcsó, a birkáról lenyírt gyapjú pedig sehogy sem kell, egyszerűen nem lehet eladni, a szemétbe kerül a gyapjú.
Bővebben:
Fogynak a juhászok a Kapitány-réten
|