Pontos adat nincs, de több ezerre tehető a jugoszláviai kórházakból a hatvanas és a kilencvenes évek között eltűnt újszülöttek száma, ezeket a gyerekeket külföldre csempészték és eladták őket. Az emberkereskedelmet szubjektív szemszögből mutatja be a Branka című rövidfilm, amelyet szeptember 24-én mutattak be a Magyarkanizsán.
A Branka mindössze húsz perces, de ebben a húsz percben benne van a világ összes bánata, fájdalma és igazságtalansága. Egy kórházból csecsemőket lopnak és adnak el külföldre, de a rövidfilm bűnügyi helyett inkább pszichológiai dráma, a kiszolgáltatottságról, a reménytelen helyzetekből adódó döntésekről szól.
Oláh Tamás forgatókönyvíró elmondta, a film fókuszában nem az emberkereskedelem áll, csupán háttérként van jelen. Ez egy egészen emberi történet egy ápolónőről, aki egy szülészeten kezd el dolgozni és valójában ő szembesül ezzel az üggyel.
A film a kilencvenes évek háborús hátországában játszódik, a törökkanizsai kórházban forgatták.
K. Kovács Ákos rendező elmondta, ez egy magyarországi produkció, ott pályázták meg rá a pénzt és ott is kaptak támogatást. A törökkanizsai kórház rendkívül segítőkész volt, egy egész osztályt kaptak a forgatásra. Ezt aztán felújították, egy régebbi állapotba rakták vissza, majd ismét felújították a végén. Tele volt ilyen kihívással a film, ami 1991-ben játszódik.
A film 13 nemzetközi filmfesztiválon szerepelt, a Budapesti rövidfilmszemlén első díjat nyert.
Bővebben:
Bemutatták a Branka c. rövidfilmet
|