A szennyvíztisztító telepeken felhalmozódó szennyvíziszapot készül újrahasznosítani a miskolci székhelyű Openware-SBS Kutatás-fejlesztési Beruházó és Üzemeltető Kft. Az üzemet vajdaságban, Orom és Völgyes közt építenék fel. A hulladékanyagból speciális eljárással bioműtrágyát állítanának elő, a cég első üzeme a tervek szerint jövőre kezd működni, írja a Növekedés.hu portál.
A magyar cég konzorciumi partnerével első telephelyét Szerbiában hozza létre, s nem Magyarországon. A lap szerint a szennyvíziszap-feldolgozás ma még gyerekcipőkben jár Magyarországon, az a technológia pedig, amit a kutató-fejlesztő cég összeállított, régiós viszonylatban is egyedi. A szennyvíz egyre nagyobb hányadát tisztítják meg, ami pozitív dolog, csakhogy keletkezik egy melléktermék, a szennyvíziszap. Ez a hulladékanyag akár hasznos is lehet, de csak abban az esetben, ha szakszerű eljárással mezőgazdasági felhasználásra alkalmas végtermékké alakítják, amely segíti a talaj szervesanyag, és tápanyag-utánpótlását.
A stabilizált szennyvíziszappal a szennyvíztisztító telepeken nem tudnak mit kezdeni, itt jönnek ők a képbe, mondta a Növekedés.hu-nak Szalay Zoltán, az Openware-SBS kft. ügyvezetője. Fejlesztésük lényege, hogy a szennyvíziszap előkészítését végző présrendszert zárt rendszerben, csigás konvejorral kötik össze a reaktorral, amely a karbonizálást, azaz a hőbontást végzi.
Ami a folyamat végén keletkezik, az annyira új, hogy még a nevéről is folynak a viták. Nevezik bio-szénnek, bio műtrágyának, vagy agroszénnek, mivel alakja és színe a faszénre hasonlít. Ezt pellet formájában, vagy granulátumként tudják a mezőgazdászok felhasználni, így akár a hagyományos műtrágyához használt szórógépeken is ki tudják juttatni a földekre.
Bővebben:
Szennyvíziszapból gyártana műtrágyát Orom környékén egy magyar cég
|