Mintegy egycentis jégpáncél vonta be a faágak felületét a karácsony másnapján kezdődő és két napig tartó ónos eső alatt. A hatalmas tehernek főleg a beteg ágak nem tudtak ellenállni, s lehasadtak. Magyarkanizsa központjában is láthatóak ennek a nyomai. Hétfő reggelre a városháza előtti parkban a fűzről és a vadgesztenyékről törtek le ágak, kedd virradóra pedig a központi autóbuszmegállóban zuhant néhány ág a padokra.
Hogyan sikerült megbírkózni az ónos eső okozta gondokkal? A kérdést Pálfi Ervinnek, a Komunalac Kommunális Szolgáltató Közvállalat igazgatójának tettük fel.
- Ami az utakat illeti, azt kell, hogy mondjam, hogy a sózás folymatos volt. Közel 30 tonna sót szórtunk ki. Különösebb problémák az utakon nem voltak az ónos eső miatt, viszont a jegesedés miatt a faágak meghajoltak, leszakadtak, s nagyon sok helyen súlyos károkat okoztak. Felhívnám a polgárokat, hogy óvatosan közlekedjenek a fák alatt. Tegnap is és ma is intenzíven dolgoztunk azon, hogy eltakarítsuk ezeket az ágakat a közterületekről. Közben azt is figyeljük, hogy hol lehet gond, s figyelmeztetjük a polgárokat az életveszélyre.
- Milyen állapotban van a faállomány Magyarkanizsán? A központban talán a vadgesztenyékről tört le a legtöbb ág.
- Községi rendelet alapján el kell készítenünk a zöldterületek kataszterét, pontosabban a fák összeírását. Ebbe a kataszterbe minden egyes fa bekerül, ami a közterületeken van. Feljegyezzük az állapotukat, hogy mivel lehetne a fa egészségi állapotán javítani. Vannak öreg fák, vannak fiatal fák. Az öreg fákkal van a gond főleg a Nagyparkban, de a Kisparkban is. A Gesztenyefasor fáit tavasz óta egy eljárás során kezeltük, kora hajnalban permeteztük a betegség ellen, ami megtámadta őket. A cél, hogy megóvjuk, megvigyázzuk a fasort.
- Tehát viszonylag jó állapotban vannak a fák?
- Nem mindegyik. Vannak beteg fák is, amelyek kivágásra várnak. Van, amikor alig észrevehető, hogy belül beteg a fa, s azok a ráfagyott jégtől könnyen letörnek.
Bővebben:
Magyarkanizsán is a fákban okozta a legnagyobb kárt az ónos eső
|