A Nemzeti Művelődési Intézet 2020-ban indította el Szakkör elnevezésű programját, amely révén hagyományos mesterségek fortélyait tanulhatják meg az érdeklődők. Tavaly, az év végén a Vajdaságban is elindultak a népi kézműves mesterségek szakkörei, a magyarkanizsai székhelyű Felnőttképzők Regionális Hálózata a Pannon Forrás Kárpát-medencei Felnőttképzési és Szolgáltató Hálózaton keresztül csatlakozott a kezdeményezéshez. Beindult a horgolótanfolyam is, amelynek vezetője Nádi Baráth Mária.
Már megvalósítottunk egy kezdő horgoló tanfolyamot, újságolja Mária a beszélgetés kezdetén. Természetesen az első kérdés arra vonatkozik, hogy ő mióta horgol?
- Kisgyerek koromban tanultam meg horgolni anyukámtól, illetve a nagymamámtól. Kötni viszont csak felnőtt koromban tanultam meg teljesen önképzéssel, az Internetről, könyvekből, újságokból. Magyarországon a horgolás a XVIII. század végén terjedt el, s az ír csipkéből honosították meg. Ezt egészítették ki magyar motívumokkal. Ami a horgolást illeti, régen leginkább csipkét horgoltak, amivel a lakásokat díszítették. Illetve horgolással díszítették az ágynemű szegélyeit. Ami a motívumokat illeti, vannak klasszikus horgolási elemek, például a szamócaminta, illetve recehorgolással bármilyen mintát el lehet készíteni.
Érdekes lenne összegyűjteni a régi mintákat, jegyzem meg, de Mária elmondja, hogy Magyarkanizsán ilyen jellegű kutatás tudomása szerint még nem volt.
- Mekkora érdeklődés volt a horgolószakkör iránt?
- Sokan jelentkeztek, az előző tanfolyamon túljelentkezés is volt, ezért két csoportban indul meg a tanítás. Általában tíz személy az, akikkel még kényelmesen tudok foglalkozni. Nem működik úgy, hogy középen megállok és elmagyarázom. Mindenkihez oda kell menni, minden egyes mozdulatot mindenkinek egyenként megmutatok, ezért döntöttünk úgy, hogy két csoportban indítjuk a foglalkozást.
- Régen főleg terítőket horgoltak az asszonyok. Manapság miket készítenek?
- Amikor még a nagyanyámtól horgolni tanultam, akkor a fehér cérnából készült csipketerítő volt az igazán elterjedt. Az utóbbi időben mind népszerűbbek lettek a színes pamutfonalak, amiket használunk. A ruhadaraboktól kezdve, a lakástextilen át, a gyerekjátékokig nagyon sok mindent készítünk.
- Nagyon érdekesek a gyerekjátékok. Ezek hasonlítanak a plüss figurákra, csak éppen horgolják őket. Ezeket komplikált elkészíteni?
- Ez nem kezdő szint, de gyakorlással bárki elkészíthet egyszerűbb figurákat. Az előző tanfolyamon például gyümölcsöket és zöldségeket horgoltunk. Ez volt úgymond a vizsgadarab a tanulók részéről, amit azután az óvodának ajándékoztunk, a babakonyhában használják őket.
- Mondjuk egy zöldséget mennyi idő alatt lehet meghorgolni?
- Ez függ a fonál vastagságától, a figura nagyságától. Nyilván, időigényes, minden egyes szemet egyenként kell meghurkolni, sokáig tart elkészíteni, de megéri, hogy időt fordítsunk rá.
- A szakkörön készült tárgyakat meglehet-e valahol majd tekinteni?
- Ezeket eddig mindig az Interneten publikáltuk, de bemutattuk a televízióban is, s utána elvittük az óvodába, s átadtuk nekik. Most ismét egy kezdő horgolószakkör indult, itt először elsajátítjuk a horgolás alapjait, lesz egy kis csipkehorgolás, a szemek elsajátítása gyakorlása, majd gyümölcsöket készítünk. Ez korábban is mindenkinek tetszett, s az óvodások is nagyon várják már ezeket a kis ajándékokat.
Bővebben:
Horgolótűvel varázsolt csodaszarvasok és társaik
|