A Magyarkanizsa községhez tartozó falvakban 5 napja elapadtak azon fúrt kutak, amelyek a második vízrétegből nyerték az ivóvizet
Öt nappal ezelőtt apadtak el a 30–40 évvel ezelőtt fúrt kutak minden előjel nélkül. A lakosok abban bíznak, ha majd megszűnik a haszonnövények öntözése, akkor ismét emelkedik a vízszint.
A völgyesi Bata Erzsébet állattenyésztő elmondta, hogy tönkre mennek a növények, fák száradnak ki, cserjék száradnak ki, nagyon nagy a baj, és ez nem is csoda.
- Ezt emlegettük, tisztában voltunk vele, hogy ez be fog következni. Ugyanez a jelenség volt a 80-as évek elején, az ásott kutak esetében. 10-12 méteres ásott kutakra hidrofor volt építve már akkor, és az is felmondta a szolgálatot, lecsökkent a víz szintje, nem tudta felvenni, akkor fúrattuk ezt a kutat. Most még komolyabb átmérőjű kutat kell fúratni, hogy tökéletes méretű búvárpumpával fel tudjuk a vizet vetetni.
A vízzel takarékoskodni kellene, és egy szakemberekből álló munkacsoport létrehozására lenne szükség ahhoz, hogy felmérhessék a vízréteg kapacitását, és akkor az állattartók és a növénytermesztők is tudnának előre tervezni – véli Bata Erzsébet.
A szintén völgyesi Bicskei Zsolt mezőgazdasági termelő elmesélte, hogy egyelőre a szomszédból hordja a vizet, akinek van mélypumpája.
- Itt láthatók a tartályok, innen szívjuk a vizet be az itatókba, a hordókba innen vödrözzük a többi jószágnak, és innen fürdünk. Nekem a napi kapacitásom egy tartály, tehát 1000 liter víz. Hatalmas szárazság van, de annak ellenére mindenkinek tiszteletben kellene tartani az ökoszisztémát, hogy van egy körforgása a természetnek.
A gyümölcsfákat és a veteményeskerteket sem locsolják annak érdekében, hogy maradjon ivóvíz a háztartásoknak – tette hozzá Bata Erzsébet.
Bővebben:
Elapadtak a kutak Magyarkanizsán
|