A magyarkanizsai tanintézményekben is szeptember 1-jén rendben megkezdődött a tanév. Hogy az oktatás végig zavartalan legyen, ahhoz az idén az iskoláknak cselekvési tervet kell készíteniük a szerb kormány energiatakarékossági felhívásával összhangban. Gondot okozhat esetleg a fűtés biztosítása vagy egy esetleges áramhiány, de a járvány sem múlt még el teljesen.
Az új tanév kihívásairól Szepesi Zoltánt, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatóját és Sterbik Ildikót, a szintén magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont igazgatóját kérdeztük.
A kormány energiatakarékosságra szólította fel az intézményeket. Ez Önökre vonatkozik-e?
- Minden közintézménynek cselekvési tervet kell alkotnia, így nekünk is meg kell tennünk a tőlünk elvárt lépéseket. Miután a tanév zökkenőmentesen megkezdődött, hamarosan azokat a terveket is átgondoljuk, amelyek az energiatakarékosságra vonatkoznak. Ez jelentheti azt, hogy az iskola délután zárva tart, a tornaterem használata korlátozott lesz stb.
Az Önök iskolájának több épülete is van különböző településeken. A fűtést hogyan oldják meg?
- Nálunk szerencsére vagy szerencsétlenségre minden épület gázfűtésű. Egyetlen módja, hogy a tanítás zavartalanul folyhasson a téli időszakban, ha a gázellátás biztosított. Sajnos alternatív mód nincs a fűtésre az iskolákban. Ha gond keletkezne a gázellátásban, akkor mindenképpen át kellene gondolnunk az oktatás folytonosságát. Bízunk benne, hogy minden rendben lesz. Az előző évek fennakadásai elég problémát okoztak az oktatásban, jó lenne most egy teljes iskolaévet végigcsinálni úgy, ahogy a korábbi időszakokban.
Ha áramkorlátozásokra kerülne sor, ez milyen gondot okozna Önöknek?
- Az iskolák a lakossági ellátási hálózaton vannak, s ha korlátozásokra kerül sor, akkor ezt nálunk is figyelembe kell venni, s megfelelő órarendet vagy csengetési rendet kell alkalmazni aszerint, hogy mikor van áram. A modern oktatási eszközök árammal működnek, s ezeket ilyen esetekben nem tudnánk használni.
Tantermi oktatással indult ugyan a tanév, de a vírus továbbra is jelen van. Ha berobbanna a járvány, akkor mennyire lenne már zökkenőmentes az online oktatásra való átállás? Az összes diáknak van már otthon számítógépe vagy okostelefonja, hogy azon keresztül hallgassa az órákat?
- Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy megoldható az online oktatás. A tanulóknak egyáltalán nem okoz gondot, hogy átálljanak erre a rendszerre. A tanárok közül is többen jelezték, hogy pedagógiailag is indokoltnak tartják az online tanteremnek a létét. Nagyon sok lehetőséget ad az, ha van egy online tanterem. Gondoljunk csak bele például abba, ha az órán nincs idő bemutatni valamilyen anyagot, vagy részletesebben szeretne a tanuló megismerkedni valamelyik anyaggal, anyagrésszel, akkor az online tanterem egy olyan felület, amely plusz lehetőséget biztosít mindenki számára. Többen is jelezték, hogy ők mindenképpen megtartják az online tantermet, s azzal gazdagítják az oktatást. Ilyen szempontból szerintem nem probléma az átállás, de bízom benne, hogy nem kerül rá sor. Még mindig várunk valamilyen elemzést, kutatási eredményt, amely megmutatná, hogy milyen hatékonyságú az online oktatás, és hogy esetleg milyen jó gyakorlatok vannak, amik még hatékonyabbá tehetik ezt az oktatási formát, vagy más iskoláknak milyen jó tapasztalataik vannak, vagy esetleg más rendszerek, amiket mi is alkalmazhatnánk. Bízom benne, hogy kapunk ilyen kimutatásokat. Azok a tanulók pedig, akik nem tudnak bekapcsolódni a digitális oktatásba, postai úton, nyomtatottan formában kapják meg a tananyagot.
A magyarkanizsai középiskolában is zökkenőmentesen indult a tanév. Reménykednek abban, hogy a helyzet júniusig ilyen lesz, esetleg az energiagondok okozhatnak problémát.
A Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontban egy új szak is indult az új tanévvel. A diákok száma mintegy kétszáz, mondja Sterbik Ildikó igazgató.
- Az elsősök 45-en vannak, ami alapján elmondható, hogy szolid volt a jelentkezés. A négyéves képzésen idén a számítógépes szerkesztői gépésztechnikus szakot indítottuk és a mezőgazdasági technikusit, a hároméves képzésen pedig a gépjárműszerelői szakot. Ez utóbbi egy új szak, s elégedett az iskola a tanulók érdeklődésével, hiszen 22-en jelentkeztek. A számítógépes szerkesztői gépésztechnikus szak iránt viszont kisebb volt az érdeklődés, ami meglepetést okozott, mert csak 10 diák jelentkezett rá.
Az igazgatónő elmondta, hogy az energiatakarékossággal kapcsolatban egyelőre semmiféle tájékoztatót nem kaptak, amikor aktuálissá válik a kérdés, akkor lépni fognak, s elkészítik a terveket. Az iskolaépületet gázzal fűtik, tehát amíg lesz gáz és áram, addig normálisan folyhat az oktatás.
Bővebben:
Tanév az energiatakarékosság jegyében
|