Az első nagy próbatétel a gyermek és a szülő számára az óvodai beszoktatás. Rengeteg kérdés kavarog ilyenkor a szülőkben, azonban nem árt tudni, hogy vannak olyan módszerek, amelyekkel megkönnyíthető a folyamat. Sokszor a szülőnek is nehezen megy az óvodakezdés, főleg az első gyermeküket elengedőkben vannak kételyek. Természetes, hogy az elszakadás okoz némi feszültséget a családban – állítják a szakértők.
Veselinov Ibolya, a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatója elmondta: “Sokkal több a napközis tartózkodásunk, ami évről évre növekszik. Fiatal szülők munkaviszonyát nagyon segíti, és ez mutatja azt is, hogy nemcsak Magyarkanizsán és Horgoson van egész napos tartózkodás, mint évekkel ezelőtt, hanem most már a falvakban is kérték a szülők, és ott meg is nyitottuk. Sokkal könnyebb volt a szülőnek elmenni dolgozni, amikor tudja, hogy pedagógusra, óvónőre hagyja a gyermeket, akit már ismer is, és tudja, milyen körülmények között van egész évben a gyermek az óvodában.”
A napközis beszoktatásnak fokozatosan kell történnie, naponta egy órával nő az ott-tartózkodási idő az első héten. A szülők munkaideje azonban gyakran nem teszi lehetővé, hogy a gyermek végigcsinálja a beszoktatási időszakot, pedig ajánlatos lenne – mondja az óvónő.
Azért jó nagyon ez a fokozatosságra való törekvésünk, hogy ilyenkor átbillennek a teljes szabadságból és bizony ez egy kötöttebb élet itt az óvodában. És ezért fontos ez a beszoktatás a fokozatosság elve alapján. Segíthet, ha a gyermek magával viheti valamelyik kedvenc játékát. A kezdeti időszakban a szülők töltsenek minél több időt a gyermekkel, és figyeljenek oda arra, hogy miként érinti a változás – mondta a pedagógus.
Bővebben:
Az óvodai beszoktatás menete
|