Az elmúlt években fokozatosan, míg az elmúlt hónapokban drasztikusan csökkent az állattenyésztők száma Magyarkanizsa községben. Ennek egyik oka a gabona és a jószágok nem reális felvásárlási ára.
A termelők elmondása szerint a legnagyobb probléma még várat magára, ugyanis tavaszra már sem anyagi keretük, sem takarmányuk nem lesz, hogy etessék az állatokat.
Már sok gazdaságban nagy gondot okoz a jószág állomány megfelelő etetése és ellátása. Sajnos az idei terményhiányos év egyre jobban meggyötri a gazdákat. Erőt a tej, illetve a prémium árának növelése adott a termelőknek, viszont ezek az ígéretek egyelőre még nem teljesedtek be.
Sajnos a bizonytalanság nem csak a tej felvásárlásában mutatkozik, a jószágok iránti kereslet-kínálat is akadozik, és ingadozik. Jelen pillanatban a hízóbika ára 250 dinártól indul. Hasonló helyzet alakult ki a sertés esetében is a piacon. Volt mikor 105 dinárért vásárolták fel, de hetekkel ezelőtt elérte a 300 dinárt is.
Zsoldos Róbert tóthfalui felvásárló elmondta: „A kereslet megcsappant a sertések iránt, mert van behozatal, így lement az ára. A nagyobb felvásárlók csak 230 dinárt tudnának fizetni a termelőknek, a kisebbek még 250-260 dinárokat fizetnek a sertésért.”
Évről évre egyre jobban nőttek a befektetési árak és a megvalósított jövedelem közötti különbség, amit a termelők nem tudtak követni, így lassan eladogatták a jószágot. Ez az év és a jövő év pedig még nehezebb lesz a termelőknek, emelte ki Bata Erzsébet, a magyarkanizsai Gazdakör elnöke.
„Én úgy érzem, hogy az idei aszálynak a hatása igazán majd még a 2023-as évben fog bekövetkezni, amikor már a tartalékok is fogynak a termelők kezében. Most még tartalékból tudják az őszi vetéseket finanszírozni úgymond, de a takarmány ellátás már akadályokba ütközik” - mondta Bata Erzsébet.
A Gazdakör elnöke kiemelte, a takarmány beszerzése mellett nagy gondot okoz annak minősége is, ami ebben az évben tápértékben igen szegény.
Bővebben:
Magyarkanizsa községben is egyre kevesebben foglalkoznak állattenyésztéssel
|