Szabados György emlékestet tartottak szeptember 24-én Magyarkanizsán, a Regionális Kreatív Műhely szervezésében. A zeneszerző és zongoraművész 11 éve hunyt el.
A Szabados-könyv bemutatóját láthatta a közönség a Dobó Tihamér Képtárban. A kötetet Bicskei Zoltán szerkesztette. A zeneszerző munkásságát, élettörténetét öleli fel, szakemberek jegyzeteivel. Szabados Vajdaságban először Újvidéken lépett fel, de a későbbiekben Szabadkán, Zentán, Magyarkanizsán is színpadra állt. A magyarkanizsai est tisztelgés a zeneszerző előtt - mondta el Bicskei Zoltán: „Az első zenei találkozásom 1974-ben volt, amikor én nagyon rossz lelkiállapotban, kamaszként tanultam Budapesten, és szinte meggyógyított az a koncert, ahol az ő energikus, életerős és felfelé húzó, csupa fényes muzsikájával találkozhattam, és onnantól kezdve meghatározó út és barátság lett.”
Szabados György Kossuth-díjas zeneszerző, zongoraművész és dzsessz-zenész volt. Leginkább szólóban, vagy saját együtteseivel koncertezett, emellett több híres zenésszel is fellépett.
Túri Gábor budapesti dzsessz szakértő elmondta: „Első lemeze 1975-ben jelent meg, de utána tíz év szünet következett, utána jelent meg az ADYTON, amit a debreceni dzsessz napokon én élőben is hallottam. Tehát miközben nagyon vegyes volt a politikai fogadtatása, aközben a fellépéseinek hihetetlen energiája miatt a szélesebb közönség és a dzsessz közönség számára is egyfajta kultikus jelentőségű muzsikussá nőtte ki magát.”
A könyvbemutatót kerekasztal beszélgetés követte, melyen felelevenítették a művész munkásságát.
Bővebben:
Szabados György dzsessz-zenészre emlékeztek
|