Meg kell teremteni a feltételeit, hogy minél több fiatal kapcsolódjon be a tudományos életbe, építsenek karriert, hangzott el a nemzeti tanácsi választási kampány során a Magyar Összefogás lista jelöltjeitől.
Az oromi Pletikoszity Árpád ugyancsak a lista jelöltje, a többi közt drónokkal foglalkozik, azok felhasználásával. Azt mondja, az ember nem is gondolná, hogy milyen nagy az érdeklődés a világban az ilyen technológiák iránt. Őt kérdeztük a fiatal szakemberek képzéséről, a tudományos életbe való bekapcsolásuk lehetőségeiről.
- Mint frissen oklevelet szerzett mechatronikai mérnök és aktív oktatója a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolának, azt hiszem, hogy a fiatalok bekapcsolása a tudományos életbe egy nagyon jó irány volna, s mindenféleképpen rá kell venni a fiatal generációkat az itthon maradásra, arra, hogy érdeklődjenek a tudományok iránt. Olyan évtizedben vagyunk, amelyben a fiatalok a Z-generáción túl már újabb generációkhoz tartoznak, akiknek a figyelme akár már 7 perc után is el tud kószálni, akik a digitális világban nőttek fel. Nagyon fontos, hogy ebben a világban kulturálódtak, s szocializálódtak. A főiskolán mi is már ilyen hozzáállású fiatalokkal dolgozunk. Húsz év körüli fiatalokról van szó, akiknek már viszonylag kialakulóban van az érdeklődési körük, de még mindig keresik azt az irányt, azt a digitális létet, ami őket leginkább foglalkoztatja. Sajnos már nem az a kérdés, hogy digitalizált világban szeretnének-e felnőni vagy reál világban. Ez már eldőlt. Az új technológiák bemutatása és népszerűsítése, a testközelbe való hozása egy olyan szikra, ami el tud indítani egy gondolatmenetet. Azt hiszem, hogy már általános iskolás korban el kell kezdeni ezt a folyamatot. Látványos dolgokat kell bemutatni akár műszaki óra folyamán, akár külön rendezvények alkalmával, de csak ízelítőt kell adni, ne kapjanak a fiatalok belőle túl sokat, ne érezzék töménynek, de viszont lássanak belőle annyit, hogy utána valamelyik internetes platformon rákeressenek, s mindez elindítson bennük egy gondolatfolyamot, hogy mi lenne, ha...
- Mennyire aktívak a fiatalok a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán? Ha kipattan egy ilyen szikra, az lángra kap utána?
- Igen, árnyaltabban, de azért így működik a dolog. Ha az informatikai szakirányról példát veszünk, akkor nagyon jó kezdeményezés érkezett a Szabadkán működő IT-cégektől. Felvetettek egy ötletet, hogy bizonyos képzések után lehetne olyan legalább kétnapos versenyeket szervezni, ahol a résztvevők kapnak egy versenypéldát, kapnak mentorokat, s a segítségükkel a felvetett problémákra kell megoldásokat találniuk. Ez fejleszti a fiatalok szakmai képességét, a csapatmunkában való képzést, s talán ez az, ami a legfontosabb része az együttműködésnek. A mai világban a fiatalok ugyanis már nem járnak ki a grundra focizni, ha csapatban vannak, akkor esetleg online játszanak valamilyen játékot. Kivételt talán csak a vizsgák képeznek, ott azért még működik a csapatmunka. A való életben azonban ezt a készséget fejleszteni kell.
Ugyanez vonatkozik az agrárvilágra is. Az agrár az első pillantásra a mai fiataloktól már nagyon távol áll. Ha azonban mélyebben bele tekint az ember ebbe a világba, akkor rájön, hogy ez is már lényegében teljesen digitalizált. A traktorokat már GPS vezérli, minden információt, amit kigyűjtünk belőle, azt mobilapplikáción keresztül már ki tudjuk gyűjteni, a drónok világa meg már olyan lehetőséget nyújt, hogy távolról úgy tudjuk lepermetezni a parcellát, hogy csak oda fújunk, ahová kell, csak annyit permetezünk, amennyit kell, s ez mindez egy felhasználóbarát környezetben történik. Ezen tevékenységeket már korábban, játékok során megismerik a fiatalok. Ezekkel a módszerekkel még közelebb lehet hozni a fiatalokhoz az agrárvilágot vagy bármely más ipari ágat. Meg kell nekik mutatni az innovatív technológiákat, s így tudjuk őket csapatmunkára rávenni, s elindítani őket egy fontos, a közösség számára is hasznos szakmai úton.
- Szabadkán már 10 éves gyermekek számára is szerveznek robotépítő versenyeket. Ez is egy jó irány, gondolom.
- Természetesen. A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar nagyon nagy szerepet vállalt ennek megszervezésében, amit az MNT is támogat, például a szükséges eszközök beszerzésében. Fontos, hogy a gyerekekben minél korábban kialakuljon a csapatverseny-szellem, hisz ez építő jellegű és előre viszi az egyén fejlődését. Ezek a versenyek viszonylag egyszerű elemekből állnak, könnyen értelmezhetőek a feladatok, s a LEGO-robot versenyek platformjai nagyon felhasználóbarátok. Gyorsan tanulnak a fiatalok, kihívásokkal állnak szemben, s ismételten csapatmunkáról van szó.
Emellett az ilyen versenyeken nagyon sok magyar diák vesz részt, van egy nemzetközi verseny is, amit pont Magyarországon valósítanak meg, tehát a magyar öntudattal, a magyar látásmóddal is tudnak találkozni a fiatalok robotépítő versenyek során, mondta Pletikoszity Árpád.
Bővebben:
Minél több fiatalt be kell kapcsolni a tudományos életbe
|