Falukarácsonyt szerveznek pénteken Adorjánon, s felszentelik a település új betlehemét. Az adventi időszakban igyekeztek közösségi programok segítségével emlékezetesebbé tenni az ünnepi készülődést. Vasárnap karácsonyvárót tartottak ének-, szavaló- és képzőművészeti versennyel, illetve kézműves foglalkozásokkal. Bicskei Ibolyát, a Szőke Tisza Művelődési Egyesület vezetőségi tagját kérdeztük először a vetélkedőkről.
– Advent negyedik vasárnapján szerveztük meg Karácsonyváró elnevezésű rendezvényünket. Négytagú zsűri bírálta el a munkákat, mindegyik gyerek jutalmat kapott, a helyezéstől függött, hogy mit kapott jutalmul. A versmondó és énekversenyen szintén négytagú zsűri értékelte a produkciókat, s ott mindenki könyvjutalmat kapott. A kézműves foglalkozáson előre kisütött mézeskalácsot díszítettek a gyerekek. A kalácsot az egyik szülő sütötte, közösen díszítették ki a gyerekek, s ezt a karácsonyi ünnepségen osztjuk majd szét az ünneplőknek. Ezenkívül fenyőfa-, ablak- és asztaldíszek is készültek. A gyerekek számára szerveztük ezeket a foglalkozásokat, de nagy örömünkre a szülők is ott maradtak, s ők is részt vettek a munkában.
Pénteken tartják meg a falukarácsonyt, ami azért is emlékezetes lesz, mert most szentelik majd fel az új betlehemet. Mit kell tudni erről a szoborcsoportról?
- A betlehemi szoborcsoportot Erdélyi István készítette. Az ifjúsági otthon udvarában állt néhány fa, amik már veszélyessé váltak, töredezett az águk, mert elöregedtek. Mindenféleképpen új fákat kell majd oda ültetni, s fel kell újítani magát az udvart is. Tehát kénytelenek voltunk ezeket a fákat kivágni, s ezekből a fákból készült el a betlehemi szoborcsoport, meg egy kis házikó, istálló. A szobrok picit absztraktak, művésziek, de nagyon látványosak és szépek. Megvan a három király szobra, Szent József, Mária, a pici Jézus a jászolban, két pásztor, de van pulikutya, illetve vannak juhok is. A betlehem pénteken 17 órakor kerül felszentelésre. Reméljük, ott lesz a falu apraja-nagyja. Fellépnek az óvodások és az alsósok, a nagyobb diákok közül pedig azok, akik a Dalospacsirták csapatában vannak, illetve fellépnek a Kispacsirták is, továbbá a Szőke Tisza Művelődési Egyesület tagjai mindannyian. A szervezésben részt vesz a helybeli fiatalok szervezete is, ők teával és forralt borral, valamint az elkészített mézeskaláccsal kínálják majd a közönséget.
Egyébként Adorjánon van-e hagyománya a betlehemezésnek?
– Nagyon-nagyon régen volt, most nincs. Akkor házról házra jártak fiatalok, sőt a lucázásnak is volt hagyománya. Tizenkét-tizenhárom éve működött egy gyermek-néptánccsoport, velük próbáltuk feléleszteni a hagyományokat. Azokhoz a házakhoz mentünk el, akik jelezték, hogy szeretettel várnak bennünket, s a betlehemi játékot bemutattuk a templomban is. Most nincs ilyen házról házra való járás, viszont a negyedikesek készítettek egy betlehemi műsort, amit a templomban is bemutatnak e héten, szerdán 17 órakor.
Említette a lucázást. Ezt hogyan kell elképzelni?
- A lucázás úgy történt, hogy akkor is jártak házról házra, s fehér lepedővel voltak a fiatalok letakarva. Lucát boszorkánynak tartották, s őt akarták kiűzni a házból, s helyette a jót meg a szerencsét bevinni. Láncokkal csörögtek, tuskókat húztak maguk után, így keltettek nagy zajt, régebben a felnőttek, de amikor mi csináltuk, akkor gyerekek lucáztak. Regöléssel, népi mondókákkal köszöntötték a ház urát, s ezért is ajándékot kaptak, mint a betlehemezésnél.
Figyelik-e Luca óta az időjárást, hogy ebből következtessenek a 2023-as év időjárására?
- Igen, a Szőke Tisza Művelődési Egyesületben van több idős asszony, 80 éven felüliek. Ők hagymaszeletekre sót szórnak, s ezzel jósolják meg, hogy mikor várható majd eső. Luca napjától kezdve az időjárás alakulását is követik, hogy mikor esik, s ebből következtetnek, hogy melyik hónap lesz majd csapadékos. Hogy ez a módszer mennyire hiteles, azt nem tudni. Azt mondták, hogy a május talán csapadékos lesz, s mivel a májusi eső aranyat ér, talán bőséges lesz a termés jövőre.
Bővebben:
Falukarácsonyra készülnek Adorjánon is
|