December 13-hoz számos népszokás fűződik. Luca-napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos például kölcsön adni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.
Nagy a nyüzsgés a Pitypang óvodában, Luca-napi hagyományokat elevenítenek fel. Az óvoda egyik csoportja a Luca-pogácsát, míg a másik csoport a búzát készítette elő. Az intézmény számára fontos, hogy a gyerekek megismerjék a régi hagyományokat.
Apró Bagi Anikó óvónő elmondta: „Készítettünk közösen egy Luca-naptárat is, és a mai naptól kezdte megnézzük, hogy milyen időjárás van és minden napra beírjuk, hogy milyen idő volt és olyan idő lesz, a következő aktuális hónapban, és fokhagymát tettünk az ablakokba, védekezésül a boszorkányok ellen.”
Luca-napi kotyogtatást mutattak be a Napocska csoport tagjai. Ez is egy régi, de mára már nem igazán ismert szokás volt. Sőreg Anita óvónő elmagyarázta: „A kotyolók alakoskodók kívánságokkal, énekekkel látogatták meg a gazdákat, gazdasszonyokat és ha beengedték őket kotyogni, akkor szerencsét hozó mondókákat, áldást mondtak a gazdára, gazdasszonyra.”
Számos szokás és babona sorolható még Luca napjához. Ilyen például a párválasztó szokás, amikor az eladósorban lévő lány 13 papírdarabra 13 fiú nevet ír, majd párnája alá helyezi, és amelyikkel álmodik, az lesz a férje. Vagy a vöröshagyma 12 levelét leszedve, megsózva arra is fény derülhet, hogy a következő évben mely hónapban várható csapadék.
Egyébként a Lucázás a boszorkányokhoz köthető, és azok elűzéséhez. Erre pedig a sok jóslat és Luca-szék is rámutat, amelyet 7, 9 vagy 12 fából készítettek 13 napon keresztül.
Szécsi Zsolt horgosi néprajzkutató elmondta: „A Luca-napot időszámításunk után született Szent Luciusz nevéhez kötik, illetve köti az egyház, életét az egyháznak és Jézusnak ajánlotta fel, és sajnos mártír halált halt ez miatt.”
Környékünkön a legelterjedtebb Luca-napi hagyomány a Luca-pogácsa készítése és a búza ültetése, amit sok házban ezen a napon elkészítenek.
Bővebben:
uca-napi hagyományokat elevenítettek fel magyarkanizsai ovisok
|