November végén elindul a vasúti személyforgalom Szabadka és Szeged között
Az elektromos útdíj megfizettetése terén történő együttműködésről írt alá a szerb és a magyar kormány nevében megállapodást Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, Goran Vesić építési, közlekedési és infrastruktúval megbízott miniszterrel Belgrádban. Ugyanakkor az infrastrukturális fejlesztésekről, valamint a két ország közti közlekedést olcsóbbá és hatékonyabbá tételéről is szó esett. Arról, hogy miként gyorsítható Magyarország és Szerbia között a személy- és áruforgalom.
A szerb-magyar belügy- és közeledési miniszterek találkozója során a sajtónak Lázár János többek között elmondta, a megállapodásnak megfelelően egy olyan magyar, európai szintű fejlesztést adnak át Szerbiának, aminek hatására az ország ki tudja majd építeni a saját útdíj-fizetési rendszerét. Tehát egy olyan informatikai rendszer átadására kerül sor, szavai szerint, amely megkönnyíti a szerb állam működését és természetesen bevételt is hoz. Kiemelte, Magyarország stratégiai szövetségesként tekint ezzel az üzleti együttműködéssel együtt is Szerbiára. A stratégiai szövetségnek nagyon fontos célkitűzése pedig az, hogy Magyarország lehessen Szerbia nyugati folyosója. Ehhez arra van szükség, hogy a szerb-magyar határon egyszerű, gyorsabb, olcsóbb, hatékonyabb és biztonságosabb legyen az átjutás.
A Horgos-Röszke mintegy 13 milliónyi átlépővel bonyolítja Schengen külső határán az egyik legnagyobb átmenő forgalmat. Ez azonban kevés, szűk kapacitás, szögezte le. Kiemelte, így közös fejlesztésként a Hercegszántó-Béreg és a Tompa-Kelebia határátkelőhelyek felújítása és korszerűsítése lehetővé teszi majd, hogy ne egy (Horgos-Röszke), hanem három nagy határátlépési pont legyen Magyarország és Szerbia között. Üdvözölte azokat az infrastrukturális fejlesztéseket, melyeket megvalósított, elkezdett, illetve tervez megvalósítani Szerbia észak-Vajdaságban, ugyanis arra Magyarország is rá kíván kapcsolódni. Például egy új Duna-híd megépítésével Mohácsnál, mintegy 300 milliárd forintos beruházás eredményeképpen. A nagy határátlépési pontok is ezt a célt szolgálnák. Lázár János bejelentette: a Szeged-Szabadka vasútvonalon november utolsó napjaiban elindul a személyi forgalom. Szavai szerint az út a két város között mintegy 80 percet vesz majd igénybe. Idővel az utazási időt rövidíteni szeretnék majd.
– Az a célkitűzésünk, hogy háromóránkénti járatlehetőséget biztosítsunk a szabadkai és szegedi, illetve az utazni vágyó közönség számára – hangsúlyozta Lázár János.
Háromóránként indul majd a sínbusz?
|