Nyolc év után november 28-án reggel újra indult a Szeged és Szabadka között közlekedő vonat. Egyrészt ez zavartalanabb kapcsolattartást jelent a határ két oldalán élőknek, másrészt hosszabb távon gazdasági fellendülést hozhat, vélik a térségben élők. Az első szerelvény utasa volt Lázár János magyar közlekedési miniszter is, aki munkatársai kíséretében Horgosra és Magyarkanizsára is ellátogatott.
Lázár János megbeszéléseinek is központi témája volt, hogy milyen beruházásokat hozhat magával a vasút. Erről magyarkanizsai sajtótájékoztatóján is beszélt.
- Horgoson megtekintettük az ipari parkot és megbeszéltük azokat a lehetőségeket, hogyan lehetne beruházásokat hozni az ipari parkba. Elsősorban egy vasúti konténer-terminálról esett szó. A magyar és a szerb kormány együttműködése kell ahhoz, hogy ez megvalósulhasson. Volt már ilyen szándék, ezt most meg kell valósítani, fel kell pörgetni - mondta Lázár János hozzátéve, hogy találkozott a horgosi közösségi élet számos vezetőjével, majd Magyarkanizsán Fejsztámer Róbert polgármesterrel áttekintették a fejlesztési lehetőségeket.
- Megértettem, hogy részben agrárprofilja van a községnek, illetve a turizmus is szerepet kaphat. Nagy terv a minél több versenyképesebb agrárvállalat és a minél erősebb fürdővárosi kultúra. Ehhez minél több forrás kell, szerb és magyar forrás egyaránt - mondta a magyar közlekedési miniszter.
A horgosiak bíznak abban, hogy a vasút, ugyanúgy mint 150 éve ismét fellendülést hoz. Erről Lázár Jánosnak is beszéltek.
Vass Zoltán horgosi történész bízik abban, hogy ugyanazt nyeri most is a település a vasúttal, mint amikor először az Alföld-Fiume vonal elindult.
- A történelem is bizonyította, hogy ott, ahol vasút van, a mai kornak megfelelő pálya, ott fejlődés is van. Abban bízunk, hogy nyolc év szenvedés után újjá tud éledni ez a közösség a vasútnak köszönhetően is.
Az ipar számára is lehetőséget jelent, mondja Vass Zoltán.
- Természetesen várni kell vele, hogy itt is meglegyenek az átrakodó állomások, de ezeknek a tervezése már folyamatban van és én úgy vélem, ha ez megvalósul, akkor vissza tudunk kapcsolódni a gazdasági vérkeringésbe és érdemes lesz azoknak a befektetőknek, akik termelni szeretnének, ezen a vidéken befektetni, hisz egy pillanat alatt az átkelőn tudnak lenni akár kamionnal, vagy vasúti átrakodással meg tudják közelíteni az egész európai térséget.
A vasút, s a gazdasági fellendülés az elvándorlást is legalább lassíthatja. Vass szerint a szabadkai önkormányzatban korábban azt nyilatkozták, hogy ha megindul a vasúti forgalom, akkor Királyhalom, Hajdújárás és Palics Szabadka legvonzóbb települései lesznek. Mivel Horgoson sincsenek már migránsok, a vonatösszeköttetésnek köszönhetően 10 éven belül Horgos is a régió egyik legvonzóbb települése lehet.
Takács József, Horgos HK egykori elnöke arra számít, hogy egyre nagyobb mennyiségben kerül át az áru majd a vasútra, s az autópálya átkelőn megritkul a kamionok száma.
- Persze ehhez ki kell építeni konténer-átrakodókat. Ez az üzletembereket is talán Horgosra vonzaná, hogy minél közelebb tudjanak raktáráruházakat vagy kivitelező cégeket telepíteni. Ez a horgosiaknak is jobb munkalahetőségeket jelenthetne - véli Takács József.
Sós Nóra horgosi művelődési szervező szerint a vonatközlekedés a kulturális élet terén is lehetőségeket jelent, kölcsönösen a határ mindkét oldalán élőknek. Vonattal másfél óra alatt el lehet jutni Szegedre. Számos horosi érdeklődik az ottani programok iránt, de csakúgy a magyarországiak is szívesen jönnek Vajdaságba egy-egy eseményre. A zavartalanabb közlekedés azt eredményezheti, hogy több lesz a résztvevő az eseményeken itt is és ott is.
Horgos: A vasút ismét fellendülést hozhat
Hajnali 5 óra 19 perckor indult az első járat Szegedről Szabadkára
Az összetartozás vasútvonala
Elindult a vonat
|