Három évvel ezelőtt, 2021 tavaszán számoltunk be arról, hogy Orom, illetve Magyarkanizsai is csatlakozott egy európai zenei programhoz, aminek az elnevezése Tremolo projekt. A magyar-olasz-szerbiai együttműködés keretében fiatal előadók számára biztosítottak három-három koncertlehetőséget világzenei fesztiválokon Magyarországon, Szerbiában és Olaszországban, illetve további fellépéseket Németországban, Franciaországban és Lengyelországban. Az együttműködésben szerbiai részről a magyarkanizsai Wemsical Serbia szervezet vett részt, azaz az oromi malomfesztivál szervezői.
Az együttműködés az elmúlt években is megmaradt, s a résztvevő szervezetek immár arról számolhattak be, hogy sikeresen lezárult a Tremolo Forte projekt is, amelynek az volt az alcíme, hogy: Szervesen egymáshoz kapcsolódó transzeurópai zenei szervezetek - egy lépés előre, s amelyet a Kreatív Európa Program társfinanszírozott.
A színes programsorozat 2023 utolsó napjaiban az online térben a projekpartnerek és más szakmabeli résztvevők találkozásával ért véget. A találkozón bemutatták a 2022-2023-as évben zajló projekt fő eredményeit. A Tremolo Forte alapvető célja az volt, hogy hozzájáruljon egy új európai identitás kialakulásához a zenén keresztül - egy olyan univerzális nyelven, amely mindenféle korlátot áthidal, az európai világzene egyedi aspektusainak megőrzésén keresztül, hangsúlyozva a résztvevő partnerszervezetek közös értékeit. A projektet ezúttal Olaszország, Franciaország, Szerbia, Belgium és Magyarország határ menti régióinak kulturális szereplői hozzák létre és bonyolították le.
A projekt fő tevékenységei a „művészek és művészeti alkotásaik transznacionális létrehozása és terjesztése” jegyében zajlottak. Valójában kapacitásépítő tevékenységekről, közös alkotói és koprodukciós tapasztalatok szerzéséről, valamint koncert/turné-megbízások formájában Európa-szintű munkalehetőségek biztosításáról volt szó. A projektpartner-hálózat segítette a művészeket és kulturális szereplőket abban, hogy Európa-szerte utazhassanak, tapasztalatokat szerezzenek és osszanak meg, tanuljanak, fejlesszenek ki és valósítsanak meg innovatív stratégiákat a transznacionális mobilitás érdekében.
A projektben 26 együttes és 99 egyéni művész vett részt. 28 napos volt a művészeti rezidenciaprogram. 69 fellépésre, 38 koncertre került sor a projektpartnerség hálózatán belül, illetve azon kívül még további 27 produkció valósult meg 23 helyszínen, 5 különböző európai országban.
Szerbiából a következő művészek turnézhattak és koncertezhettek: Vladimir Todorović, Naked, Kurtautca, Todorrica, Contrabayando, Magyarországról pedig: Szlávics Anna, David Yengibarian, a Zajnal, a Zoord, a Krokodill, a Tariqa együttesek. Szerbián belül ezek a művészek az Etnofesten és a Malomfesztiválon léphettek fel, valamint Szabadkán, a Kosztolányi Dezső Színházban.
A TREMOLO projektet öt kulturális szereplő közösen bonyolította le: a cataniai Associazione Musicale Etnea, mint fő partner, illetve a partnerek: a kecskeméti Európa Jövője Egyesület, és a magyarkanizsai Wemsical Serbia Ifjúsági és Kulturális Egyesület, a belgiumi tournai Via Lactea és a francia Lille város béli Flonflons Egyesület.
A projekt összköltségvetése 257.833 euró volt, amelyből 199.990 eurót a Kreatív Európa Program társfinanszírozott. A magyarkanizsai Wemsical Serbia részesedése 54.988 euró volt. 43.990 euró támogatást kapott a Kreatív Európa Programból, míg az önrészt a Szerb Köztársaság Művelődésügyi Minisztériuma, illetve Vajdaság Autonóm Tartomány Tartományi Pénzügyi Titkársága biztosította.
Új európai identitást építenek a zene segítségével
|