A Cnesa Oktatási és Művelődési Intézményben már régóta foglalkoznak felnőttoktatással. Jelenleg nők informatikai képzése zajlik, ugyanakkor egy varrótanfolyam is elindult néhány hete. Erről Búzás Hedvig oktatásszervezővel beszélgettünk.
– Intézményünkben már a 70-es évek végén és a 80-as évek elején is létezett varrótanfolyam. Akkoriban húsz-harminc varrógéppel dolgoztunk egyszerre, illetve előfordult, hogy akár három csoport is járt tanulni, tehát akár kilencven varrónőt is ki tudtak képezni itt akkoriban. Egykor a Kvalitet vállalat munkásainak oktatása zajlott, ők itt sajátították el a tudást, ami a munkájukhoz kellett. Napjainkban szerényebb létszámmal dolgozunk, de így is büszkén mondhatjuk, hogy nagy iránta az érdeklődés. Most nyolc–tíz fős csoportokban folyik a képzés, ami azért is jó, mert sokkal több időt szánhat az előadó egy-egy tanulóra. Külön oda tud figyelni mindenkire, így aztán jobban is haladnak, senki sem marad le – mesélte Búzás Hedvig, aki a részletekről is beszámolva elmondta, hogy jelenleg tizenhat emberrel dolgoznak, az előadó pedig Ördög Etelka nyugdíjas varrónő.
– Az intézményünk varrógépein tanulnak, amelyeket sok évvel ezelőtt szereztünk be, de mivel szépen karbantartjuk őket, és évről évre bővült is az állomány, jó a felszereltségünk. A tanfolyam 120 órás. Heti két alkalommal 4-4 iskolaórát tartunk, és így terveink szerint négy-négy hónapig tart a képzés, amely az alapoktól vezeti be a varrás fortélyaiba a tanulni vágyókat. A gép beállításai, annak megismerése, az alkatrészei is a tanulás részét képezik, majd a méretvételezéssel folytatják. A résztvevők megtanulják, mit mérünk, hol mérünk, hogyan kell szabásmintát készíteni, hogyan kell a Burdából kivenni a szabásmintát, és azt a saját méretünkre csökkenteni vagy növelni, illetve hogyan kell azt a szabásmintát az anyagra átvinni. Ezek után az anyag, tehát a ruhadarabok varrása következik. A tanulók a tanfolyam során egy szoknyát, egy blúzt, egy nadrágot és egy zakót készítenek. Akik elvégzik a tanfolyamot, a Cnesa tanúsítványát kapják kézhez, és minden bizonnyal előnyt jelent majd akár a munkavállalásnál azok számára, akik ilyen szakmában szeretnének elhelyezkedni, ugyanakkor akik saját, illetve családjuk örömére szeretnének új ruhákat varrni, vagy a meglévőket javítani, szintén csak jól járhatnak – fejtette ki az oktatásszervező.
A 120 órás tanfolyam ára 30 ezer dinár, amit 6 havi részletben lehet törleszteni. A Cnesában már fogadják az újabb jelentkezőket, ugyanis indul majd egy másik csoport is, ha lesz elég jelentkező.
– Felmerült az igény, hogy akik hét közben dolgoznak, és csak hétvégén érnek rá, szintén tanulnának varrni. Így amennyiben lesz elég jelentkezőnk, egy szombatonként zajló képzést is indítunk. Erre várjuk az érdeklődők jelentkezését az eng@cnesa.rs e-mail-címen, illetve a 063/545-732-es telefonszámon – mondta Búzás Hedvig.
Varrni tanulnak Magyarkanizsán
|