A természettudományok, a társadalomtudományok és a matematika közötti összefüggés címmel szervezte meg legújabb akkreditált képzését a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ. A matematika is lehet érdekes és szinte mindegyik tantárgyban ott van a különböző tudományok vagy művészetek révén. Erre próbálták az előadás során felhívni a pedagógusok figyelmét az előadók: Bagány Igor, okleveles informatikatanár, aki a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, valamint a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolai informatika tanára, és Kriska Szilvia matematikatanár, aki szintén a magyarkanizsai Zmaj iskolában oktat.
A képzésről elsőként Jerasz Anikót, a képzőközpont igazgatóját kérdeztük.
- Mai képzésünk is a Vajdasági Pedagógiai Intézet által került akkreditálásra, és 8 pontot ér. Nagyon nagy öröm a számunkra, hogy 22 pedagógus, tanár jelentkezett képzésünkre négy különböző községből, Zentáról, Szabadkáról, Törökkanizsáról és Magyarkanizsáról nyolc különböző intézményből, négy általános és négy középiskolából. Külön érdekessége a képzésnek, hogy nemcsak matematikatanárokat vonzott, hanem más tantárgyakat oktató tanárokat is. Lesznek osztálytanítók, magyar nyelv és irodalmat tanító tanár, angol nyelvet tanító tanár, pszichológus, de természetesen itt lesznek a matektanárok is, a fizikatanárok, a kémiatanárok, és ami érdekes, hogy még hitoktató is lesz a mai napon a képzésünkön, és természetesen itt lesznek a középiskolákból a különböző szaktantárgyakat oktató tanárok. A matematika egyedülálló abban, hogy jelen van az élet szinte minden területén. Mondhatjuk azt, hogy a természetben is és a társadalomban is, és így a matematika összefügg más tantárgyakkal. Fontos az, hogy a pedagógusok rámutassanak a diákoknak a tantárgyak közötti összefüggésekre, a korrelációra, hogy ezáltal is érdekesebbé tegyék az órákat, hogy motiválják a gyerekeket, és hogy eredményesebbé tegyék a tanítást - fogalmazott Jerasz Anikó.
Ezen a véleményen vannak az előadók is, akikkel röviden elbeszélgettünk a matematikáról.
- Nagyon könnyen össze lehet hozni a matematikát szinte bármivel, mert a világegyetemnek az alapnyelve, a törvényei, mint matematika vannak leírva képletekkel, tételekkel és mindenféle axiómákkal. A matematika mindenhol szerepel, az összes tantárgyban, például a rajzban is, a perspektívától kezdve az Aranymetszeten át, vagy ott vannak a zenében a taktusok, az egynegyed hangok, a fizika, a kémia terén pedig nagyon egyértelműen meg lehet fogni a matekot konkrét természetbeli eseményeken keresztül - sorolta Bagány Igor.
- Sokszor a gyerekek azt mondják, ezt megtanulom, de minek? Tehát akkor van rá magyarázat, hogy mi lesz a haszna a matematikában tanultaknak? - kérdeztük Kriska Szilviát.
- Természetesen, ugyanis a matematika azon kívül, hogy sok minden természeti jelenséget megmagyaráz, próbálja azt kiszámolni, leírni. Azon kívül a mi agyi kapacitásunk fejlesztéséhez nagyban hozzájárul. Ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek már kiskoruktól kezdve foglalkozzanak matematikával, mert hosszú távon a gondolkodásmódjukra, a logikájukra, a problémamegoldó készségükre fog pozitívan hatni.
- Most itt pedagógusokkal beszélgetnek majd, illetve nekik tartják az előadásokat, nekik mit mondanak? Ők azért ezzel talán már tisztában vannak, vagy nem?
- Nyilván megnéztük a jelentkező listát, és elég sok matematikatanár, kolléga jött. Nekik is adhatunk valami újat, hiszen nem csak alapdolgokat hoztunk, hanem egy kis történelmi áttekintést, amit lehet, hogy hallottak már, de elfelejtettek, illetve a végén egy kis szórakoztató matekot is becsempészünk az előadásba, logikai fejtörőket, így remélhetőleg vidáman fogjuk zárni ezt a hosszú délutánt - mondta Bagány Igor.
- Magyarán színesebbé lehet tenni még a matekórákat is, hogy ne legyen olyan túl száraz?
- Természetesen, és akkor ehhez fontos, hogy olyan gyerekek legyenek a környezetünkben, akik érdeklődnek, akik nyitottak, és konkrétan az én prezentációm pont erről fog szólni, hogy hogyan tudjuk fölismerni a tehetséges gyerekeket – mondta Kriska Szilvia.
- Hogyan lehet a matematikát megszerettetni a gyerekekkel? Ön hogyan csinálja? - kérdeztük végül Bagány Igortól.
- Igyekszem mindig valami érdekeset is mondani a kötelező tananyag mellett. Illetve, hogy amit megtanulnak, azt hol lehet esetleg alkalmazni. Ne csak a száraz számok legyenek, és semmi történet.
A magyarkanizsai képzésen történeteket is becsempésztek az előadók a matematikaórára, példamutatásul, hogy hogyan lehet érdekessé tenni a tantárgyat, amit talán a legkevesebb diák kedvel.
Bővebben:
Továbbképzés pedagógusok részére: A matematikaóra is lehet érdekes
|