Immár magyar nyelven is elérhető A demokratikus kultúra kompetenciái és a tanítási-tanulási programok című előadás anyaga. Az EU és az Európa Tanács projektjéről van szó, amit a szerbiai oktatási minisztérium is támogat.
A képzést hétfőn és kedden Magyarkanizsán is megszervezik a helybeli Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban. Börcsök Margarita előadóval, az óbecsei Zdravko Gložanski Általános Iskola pszichológusával, Lengyel Lászlóval, a Pro Scientia Naturae Alapítvány ügyvezetőjével és Jerasz Anikó oktatási államtitkárral beszélgettünk a képzésről és annak céljairól.
Az én iskolám nyolc éve kapcsolódott be programba, ami a Minőségi oktatás mindenkinek mottóval indult, mondta Börcsök Margarita.
- A gyerekeknél, tanároknál, de a szülőknél is fejlesztjük ezen kompetenciákat. Érdekes, hogy Szerbia az elsők között van a program megvalósítása terén, még Magyarországot is megelőzte. A magyar nyelvre lefordított anyagokat viszik majd át Magyarországra, mivel ott még nem indultak be a tanári továbbképzések ezen a területen. A cél, hogy "hullámokat keltsünk" az iskolákban, ami azután ki tud terjedni a családokra, a közösségre...
Melyek ezek a kompetenciák?
- Húsz kompetencia van felsorolva. Nagyon sokból indultak ki a program összeállítói, de ezeket leszűkítették húszra és négy csoportba sorolták őket. A kompetenciák egyik csoportja a tudás, de a kritikai jellegű befogadás. Utána a készségek és képességek fejlesztése, valamint a felső, azaz affektív tartományban fejleszteni az értékeket, értékrendet és az attitűdöket is. Ebben benne van az önkritika, a magam megismerése, a világ befogadása, az emberi jogok és emberi méltóság, az empátia, az önálló tanulási készség, a tisztelet stb. Ez most a hatodik képzés, amit kizárólag magyar nyelven tartunk, ezért is kihívás nekem is. Ezekkel a dolgokkal a pedagógusok nagyon keveset találkoznak. Valószínűleg ad hoc jelleggel, önkéntelenül is fejlesztik ezeket a képességeket a gyerekeknél, viszont így, csomagban, megismerve a húsz kompetenciát, kevésbé. Az a cél, hogy ezeket az iskola beépítse a mindennapi életébe, az iskolai dokumentumokba. Mivel nem lehet mind a hússzal egyszerre foglalkozni, a kollektíva kiválaszt hármat, amelyeket prioritásként fejlesztenek egy iskolaév alatt. Ez most a harmadik munkaszakasz. Az elsőbe húsz iskola volt bekapcsolva, a másodikba további harminckilenc. Pillanatnyilag tehát 59 iskola dolgozik mentorként, azzal, hogy mindegyik iskolában két mentor van. A minisztérium húsz munkatársat nevezett ki A demokratikus kultúra területére és minden iskolaévben a 39 iskola további öt-öt iskolát kapcsol be mentorként. Tehát tavaly is körülbelül 180 új iskola kapcsolódott be és idén is 180 iskola fog bekapcsolódni. Úgy gondoljuk, hogy képzés nélkül, alapdolgok ismerete nélkül a kockákat helyre rakni nagyon nehéz. Mindennek az alapja, hogy a tanárok megismerjék a kompetenciákat és utána terjesszék azokat.
Melyek azok a kompetenciák, amelyeket az iskolák általában kiválasztanak?
- Érdekes, hogy az egyetlen iskola voltunk a kezdetektől fogva, amely az elmező és a kritikai gondolkodást választottuk, s ez sokat segített, hogy a tanítást kicsit felpezsdítsük. Legtöbben az empátiát vagy a tiszteletet választották, az emberi jogokat, a demokrácia alapjait, illetve nagyon gyakran az interkulturalizmust, a kulturális másság elfogadását.
Ez nagyon fontos Vajdaságban, ahol sok nemzet él együtt.
- Így van. Érdekes azonban, hogy eddig kevés vajdasági iskola kapcsolódott be a programba. Szerbia déli részén viszont az interkulturalizmusról nagyon kevés iskola beszélhet. Ott sokszor el sem tudják képzelni, hogy egy iskolában hogyan lehet két nyelven oktatni, mért nem szerb nyelvű a tanítás. A nyolc év alatt fantasztikus diákcsapataink alakultak ki. Oda jutottunk, hogy a diszkrimináció és erőszak megelőzéséről szóló prezentációval Malajziába, Indiába és Svájcba is eljutottunk.
A magyar nyelvű program lebonyolításában, megszervezésében fontos szerepet vállalt a Pro Scientia Naturae Alapítvány, amelynek ügyvezetője Lengyel László.
- A minisztérium megbízásából tavaly elkészült a szerb nyelvű program magyar nyelvű változata is. Nem egyszerű fordítás volt ez, hanem aktualizálták is a szöveget az itteni körülményekre. Tavaly Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon, Újvidéken, az Európa Kollégiumban és Zentán, a Pro Scientia Naturae Alapítvány oktatási központjában egy-egy kurzus formájában mindez átadásra került a pedagógusoknak magyar nyelven. Az idén Adán, a Cseh Károly Általános Iskolában, Zentán, a Petőfi Sándor Általános Iskolában, és itt, Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban kerül újra előadásra ez az anyag. A mi régiónk ezzel egy innovatív lépést tett, hisz ezt a tudásanyagot és szemléletet nálunk dolgozták ki először ilyen formában. Nagyon büszke erre maga a minisztérium is. Alapítványunk azért vállalta mindennek a lebonyolítását, mert nekünk külön profilunk, hogy az első lépéseket megtegyünk a tudomány és programfejlesztés, akár intézményalapítás terén - mondta Lengyel László.
A minisztériumnak a program magyar nyelvű, rövidített változatának megalkotásával az volt a célja, hogy az minél több iskolába, minél több pedagógushoz eljusson az alapítvány révén, hangsúlyozta Jerasz Anikó államtitkár:
- A múlt héten Adán mintegy 70 pedagógus vett rész a képzésen, most itt Magyarkanizsán 17-en vannak. Három iskolából érkeznek a pedagógusok, a magyarkanizsai J. J. Zmaj iskolából, Oromhegyesről az Arany János Általános Iskolából és Törökkanizsáról, a J. J. Zmaj iskolából. Mindenképpen az a célja a képzésnek, hogy azokat az ismereteket, amelyek szorosan kapcsolódnak a demokratikus kultúrához, mint amilyen a tolerancia, az egymás megismerése, elfogadása, a párbeszéd, ezeket még közelebb hozza a pedagógusokhoz, újabb módszereket ismerjenek meg, hogyan lehet ezeket az értékeket bevinni az oktatásba. Hálásak vagyunk az alapítványnak és Börcsök Margaritának, hogy elkészítették a magyar fordítást. A képzés 16 akkreditált pontot ér. A minisztérium azt szeretné, hogy minél többen pályáznának képzések szervezésére az oktatás területén.
Újabb pályázat januárban fog megjelenni, ezért Jerasz Anikó arra biztat minden érdekeltet, hogy figyeljék majd a kiírásokat, s szervezzenek képzéseket saját közösségükben.
Computer:
Képzéssorozat pedagógusoknak a demokratikus kultúra kompetenciáiról
https://www.rtv.rs/hu/vajdas%C3%A1g/negotin-k%C3%B6rny%C3%A9k%C3%A9n-seg%C3%A9dkeztek-a-magyarkanizsai-t%C5%B1zolt%C3%B3k_1564433.html
|