A tapasztalatok szerint a hátrányos helyzetű fiatalok felzárkóztatása csak akkor lehet eredményes, ha külön is foglalkoznak velük. Az általános iskolai oktatás során rendszerint nem irányul rájuk akkora figyelem, amekkora szükséges lenne ahhoz, hogy tudásszintjük utolérje a kortársaikét.
A hátrányos helyzetű közösségek által tapasztalt oktatási és társadalmi egyenlőtlenségek kezelésére, javítására törekszik a COOLSCHOOL projekt az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia programon belül, amelyben a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ vesz részt projektvezetőként, valamint a szegedi Motiváció Oktatási Egyesület.
A projekt során iskolán kívüli foglalkozásokat szerveznek a hátrányos helyzetű és roma tanulók számára, valamint szakmai fejlődési lehetőségeket biztosítanak a velük foglalkozó pedagógusoknak Szegeden, illetve Magyarkanizsán és Horgoson annak érdekékében, hogy tartós pozitív változásokat érjenek el a célcsoport életében.
A COOLSCHOOL projekt célja ezen diákok életminőségének javítása, illetve, hogy ezen pozitív változások tartósak maradjanak, nyilatkozta portálunknak Tolnai Csaba, a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ igazgatója.
- A projekt kezelni próbálja azokat az oktatási és társadalmi egyenlőtlenségeket, amelyekkel ezek a marginalizált közösségek szembesülnek. A projektpartnerrel célzott helyszíneken hoztunk létre iskola utáni programokat. Olyan településekről van elsősorban szó, ahol jelentős számban élnek hátrányos helyzetű és roma gyerekek. Esetünkben Horgoson, a Vasút utca 3 szám alatt alakítottunk ki egy oktatási központot. A minél eredményesebb munka érdekében a fiatalokkal foglalkozó pedagógusok képzésére is figyelmet fordítunk. Mind a magyarkanizsai szolgáltató központ, mind a szegedi egyesület kvalifikált workshopokat és konferenciákat szervez, amelyek során felkészítjük a pedagógusokat a szükséges szaktudással, szakmai eszközökkel, technikákkal és stratégiákkal, hogy hatékonyan tudják bevonni a kihívásokkal teli háttérrel rendelkező tanulókat tevékenységeikbe és támogassák őket.
A projekt a tanulás támogatására, az életkészségek fejlesztésére, valamint szabadidős tevékenységek szervezésére fókuszál, ugyanakkor biztonságos és a nevelőmunkát hatékonyan segítő környezet kialakításával biztosítják a gyermekek fejlődését.
- A tudáscsere és az együttműködés elősegítése érdekében a szegedi Motiváció Oktatási Egyesület tanulmányutakat szervez a projektpartnerek számára. Ezek a látogatások lehetőséget adnak a legjobb gyakorlatok megosztására, valamint a hátrányos helyzetű és roma gyerekek felzárkóztatásával kapcsolatos tapasztalatok és sikeres módszerek cseréjére - mondta Tolnai Csaba.
A tanulási környezet és a közösségi szerepvállalás javítása érdekében a projektpartnerek kisebb infrastrukturális fejlesztéseket is vállalnak az iskola utáni programok helyszínein. Ennek részeként különféle felújításokra kerül sor az épületekben, a tantermeket korszerűsítik, kísérőszobákat alakítanak ki, bővítik a könyvtárakat, játszótereket hoznak létre, valamint az energetika-hatékonyság növelése is fő szempont új ajtók és ablakok beépítése révén. A felújítások célja, hogy inspiráló és kedvező tanulási környezetet hozzanak létre a gyermekek számára.
A horgosi épületben is kicserélik az ajtókat és ablakokat, sor kerül a központi fűtés kialakítására, majd meszelés és festés következik, illetve padok, székek, táblák és egyéb iskolabútorok beszerzése. A projekt önrésze mintegy 14.912 euró. Az együttműködés 2024. június 1-én kezdődött és 2025. november 30-án zárul.
Bővebben:
Magyarkanizsa: Együttműködés az oktatási esélyegyenlőség biztosításáért
|