Cseszkó Ibolya cukrászmester a klasszikus francia cukrászkészítmény, a macaron készítésének fortélyait osztotta meg az érdeklődőkkel Magyarkanizsán. Ibolya már rutinos a műhelymunkák vezetésében, ugyanis két éve folyamatosan tartja azokat, néha egyedül, máskor szaktekintély kollégák bevonásával.
– A műhelymunkákat őszi és tavaszi periódusban szervezzük. Ősszel októberben és novemberben, leginkább szombatonként, de igény szerint már az is előfordult, hogy péntek délután jöttünk össze. Februárban lesz a második éve, hogy elkezdtük. Mondhatom, a kereslet hamarabb megjelent, mint a kínálat, ezért csak tavaly ősszel költöztünk be a saját műhelyembe, ahol már komfortosabban és szakszerűbben berendezve dolgozhatunk – mesélte Ibolya, aki a saját műhely kialakítása előtt is a városban tartotta a jó hangulatú, szinte barátias, családias összejöveteleket.
Ezeken az alkalmakon mindenkire külön figyelnek, és senkinek sem kell szégyenkeznie a tudatlanság miatt, hiszen folyamatosan segítenek a kezdő vagy épp nem túl gyakorlott, ugyanakkor törekvő hölgyeknek.
– Azzal a szándékkal indítottam el ezeket a műhelymunkákat, hogy a háziasszonyoknak, köztük idősebbeknek és fiatalabbaknak egyaránt, olyan kellemes és egyben hasznos időtöltést kínáljak, amely tartalmas, élményekben gazdag program. Elkészítik a süteményt vagy a tortát, megsütik a rétest, a kalácsot, új technikákat, fortélyokat, titkokat sajátítanak el. Ez alatt az idő alatt ismerkednek, társalognak, szórakoznak, tapasztalatokat osztanak meg, majd a saját kezűleg elkészített termékkel a családtagjaikat, szeretteiket is megörvendeztetik. Büszkén viszik haza. Nagyon jó érzés látni a mosolyt, az elégedett arcokat, és értesülni a pozitív visszajelzésekről. Az eddigiekben úgy válogattam össze a programokat, hogy legyen klasszikus sütemény és modern is, valamint hagyományos, mint például a hájas kifli kelt tésztából, húzott házi rétes. Ezen a hétvégén pedig macaront készítünk, amely nagyon divatos és keresett mostanság. Általában 4-5 fős csoportokban dolgozunk, hogy mindenkivel kellően tudjunk foglalkozni – mesélte Ibolya, aki azt is elárulta, hogy egy-egy ilyen alkalom kiváló ajándék is lehet.
– Ajándékutalványt is állítok ki, amelyet tetszés szerint lehet felhasználni, és egy évig érvényes. Ilyenkor is nagyon ötletes dolgok szoktak születni. Vállalkozók ajándékoznak csapatépítő programként utalványt, illetve anyukák kapják születésnapra, ahová a lányuk is elkíséri őket, barátnők vagy házaspárok is jöttek már. A minap például abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy 18 fős hatodikos osztály látogatott el hozzám. Az osztályfőnökük csapatépítő programként szánta nekik. A választás az ünnepek közeledtével a mézes puszedlira esett. A gyerekek nagyon érdeklődőek és figyelmesek voltak. Tartalmas délutánt töltöttünk együtt. Vidámság, nevetés és boldogság lengte be az egész műhelyt. Ezekért a pillanatokért érdemes élni – fejtette ki a cukrász, majd így folytatta:
– A programba kollégákat, szakmunkatársakat vontam be, hogy ezzel is emeljem a műhelymunka színvonalát, hisz elismert, komoly szaktekintélyekről van szó, akiknek személye garancia a százszázalékos tudásra. Ugyanakkor mi, cukrászok, szakemberek is fejlődünk ezáltal, tapasztalatcsere és együttműködés, ötletelés folyik ilyenkor – tudtuk meg Ibolyától, aki a receptek milyenségére is fényt derített.
– Bevált, kidolgozott és könnyen elsajátítható receptekkel dolgozunk, amelyek mellé részletes leírás és videó is jár. A glutén- és cukormentes termékek szegedi cukrászhoz tartoznak, míg a modern desszertkülönlegességeket adai cukrászmester tanítja, jómagam a hagyományos vonalat viszem. Minden szezonban új termékekkel bővítjük a repertoárt, de hagyunk a régiekből is, amelyek közkedveltek és keresettek. Többen jelentették már, hogy tavaszra a dobos- és a reformtorta elkészítését szeretnék megtanulni – mondta Cseszkó Ibolya, aki szerint együtt csodákra vagyunk képesek.
Bővebben:
Macaront készíthetünk Magyarkanizsán
|