
A magyarkanizsai járás vízmegtartásával kapcsolatban szerveztek szakmai találkozót. A SONATA elnevezésű uniós projektben szerbiai és magyarországi szakemberek közösen vesznek részt.
A szerbiai és a magyarországi szakemberek együtt dolgoznak azon, hogy visszaállítsák a terület eredeti vízháztartását. Ez azt jelenti, hogy megpróbálják visszavezetni a vizet a rétekre és a tavakba.
Szekeres Ottó, aki természetvédelmi őr a Palics-Ludas Közvállalatban, elmondta: „A műszaki megoldások megvannak, Vajdaságban 24 darab ilyen kétfunkciós csatornarendszer van kiépítve, amelyek nemcsak, hogy elvezetik a vizet, hanem vissza is tudják hozni. Úgyhogy kicsit a táj jellegén kell változtatni, és egyszerűen egy határozat és döntés kell arról, hogy vissza szeretnénk a vizet hozni.”
A Hortobágyi Természetvédelmi Egyesület szakértője is megosztotta a témával kapcsolatos tapasztalatait. Egy olyan magyarországi példát mutatott be, ahol sikeresen állították helyre a természetes vízháztartást.
Ecsedi Zoltán, aki a LIFE munkacsoport vezetője a Hortobágyi Természetvédelmi Egyesületben, elmondta: „Azt szeretném elmondani ebben az előadásomban, és ennek a közönségnek, hogy vegyék át azokat a modelleket, azokat a megoldásokat, amiket ott már teszteltünk.”
A magyarkanizsai járás az egyik legnagyobb megmaradt szikes legelő a Tisza jobb partján. Itt olyan ritka növények és állatok élőhelyei találhatók meg, amelyek máshol már alig fellelhetőek.
Dobó Márta, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatója elmondta: „A Palics-Ludas Közvállalat ezért nagyon büszke arra, hogy Magyarkanizsa önkormányzatával, illetve nemzetközi szakértők, szakmunkatársak bevonásával egy ilyen projektnek az előkészítésében részt vehet.”
A találkozón részt vettek mások mellett természetvédelmi szakemberek, kutatók, valamint az önkormányzat képviselői is.
Fejsztámer Róbert polgármester elmondta: „A víz, mint olyan kérdéskör a mai konferenciának a gerince, hogy így mondjam, az pedig egy teljesen más gondolkodásmódot igényel, hiszen évtizedeken keresztül elvezették a vizet, és az volt a fő cél, hogy megszabaduljanak a felszíni vizektől. Most viszont már évek óta arról beszélünk, hogy egyre szárazabbak az évek, tehát a vizet kellene visszahozni ezekre a területekre.”
A cél az, hogy olyan megoldások szülessenek, amelyek egyszerre jók a természetnek, a gazdálkodóknak és az egész közösségnek.
Bővebben:
Megmenekülhet az egyik legnagyobb szikes puszta
|