
Iskolanapot ünnepelt pénteken a horgosi Kárász Karolina Általános Iskola. Egyúttal arra is emlékeztek, hogy a tanintézmény 10 évvel ezelőtt vette fel Kárász Karolina nevét.
Kárász Karolina 1810-ben született. Édesanyja báró, majd gróf Wenckheim Henrietta (1786–1847), édesapja horgosi és szentpéteri Kárász III. Miklós (1781–1840), a Magyar Királyi Bíróság és a Hétszemélyes Tábla bírája. Édesapja kastélyt építtetett Szeghalmon, de sok időt töltöttek Mezőberényben, valamint a család által újraalapított Horgoson. Kárász Karolina 1845. július 19-én összeházasodott románfalvi Fejérváry Miklóssal, aki kapitányként harcolt a Nemzeti Gárdában, majd rangjáról lemondva közkatonaként küzdött. A szabadságharc bukása után a család távozott Magyarországról. Előbb nyugat-európai országokban éltek, majd 1852. június 8-án egy angol gőzhajón New Yorkba emigráltak, majd Davenport városában telepedtek le. Befektetéseiknek köszönhetően tehetős családdá váltak.
Korabeli visszaemlékezések alapján Kárász Karolina finom, mély érzelmű, szigorúan vallásos, de nagyon művelt és szellemes nő volt, aki 1890. augusztus 27-én Davenportban hunyt el. Végrendeletében megalapította a horgosi árvaházat. Ezzel édesapja tervét teljesítette, mivel tizennégy gyermeke közül csak négy élte meg a felnőttkort. Az árvaház épülete ma a horgosi általános iskolának ad otthont, amely az 1970-es évek elején egy új szárnyat is kapott.
Az iskolanapi ünnepséget a horgosi művelődési házban tartották, ahol Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester köszöntötte az ünneplő intézmény dolgozóit és diákjait:
- Minden évben hatalmas kihívást jelent valamit jobbá tenni, előre mozdítani. Én úgy gondolom, hogy a horgosiak is ezt érezhették az elmúlt 15 évben, hisz minden évben volt egy újabb kihívás, amit meg kellett oldaniuk. Az általános iskola, annak fejlődési vonala, az infrastruktúra fejlesztés és a tanári kar tekintetében, valamint a gyerekek szocializálása tekintetében is fölfelé ívelő pályán van. Bízom benne, hogy ez így is fog maradni. Úgy gondolom továbbá, hogy mind a helyi közösség részéről, mind a Magyar Nemzeti Tanács részéről, és természetesen az önkormányzat részéről is továbbra is meglesz ehhez a támogatás, és igyekszünk majd lendületben tartani ezt az iskolát, pontosabban iskolaközpontot, mivel két településről és két épületről beszélünk. Mindenesetre gratulálni szeretnék mindenkinek az iskolanap alkalmából. Szeretném megköszönni az eddigi munkát, szeretném megköszönni azt, hogy valóban itt a községünk területén, többek között Horgoson is folyamatosan zajlott a munka, ami főleg a gyerekek szempontjából volt nagyon fontos, de az iskola szempontjából, a horgosi közösség szempontjából, és az egész községünk szempontjából is nagyon fontos munkát végzett az elmúlt időszakban ez az intézmény - emelte ki köszöntőjében Fejsztámer Róbert polgármester.
Az alkalmi műsorban az iskola diákjai léptek fel egy ötletes és színvonalas összeállítással, majd a munkaközösség jubiláló dolgozóit díjazták.
Az iskolanap kapcsán beszélgettünk Gulyás Oldal Anita igazgatónővel.
- Május 10-én ünnepli a horgosi Kárász Karolina Általános Iskola az iskolanapot. Pont tíz éve vette fel az intézmény Kárász Karolina nevét, s ennek apropóján gondoltuk úgy, hogy egy nagyobb szabású rendezvényt szervezünk, amellyel föltesszük a koronát erre a tíz évre, és visszaemlékezünk iskolánk névadója is.
- Tudnak-e felszabadultan ünnepelni? Vannak-e gondok, vagy azok most eltörpülnek, és inkább az eredmények azok, amik elől vannak?
- Nyilván gondok mindig vannak minden intézményben, oktatási intézményekben is fölmerülnek, de ezeket igyekszünk kezelni. Én azt gondolom, hogy ez egy jó kollektíva, s szerencsés embernek tartom magam vezetőként, hogy egy jó kollektíva részese lehetek, ahol a pedagógusok egy emberként mögém állnak, és a munkában ugyanúgy kiveszik a részüket, mint most az ünneplésben.
- Hogyan alakul a diákok száma? Tudni kell, hogy nem csak Horgoson van épülete az iskolának, hanem Kispiacon is.
- Igen. Egyelőre a tavalyi évhez viszonyítva stagnál a diáklétszám, tehát nincs csökkenés, illetve hogyha megemlíthetném, akkor inkább az van, hogy jönnek hozzánk diákok, orosz és kínai gyerekek, de a magyar tanulók száma nem csökken, tehát stagnáló tendenciát mutat.
- Az orosz és a kínai diákokkal mit tudnak csinálni.
- Beintegráljuk őket a normál osztályokba, attól függően, hogy a szülő mit kér, hogy magyar osztályba járjanak, vagy szerb osztályba, és akkor külön tanmenet szerint megpróbáljuk őket fölzárkóztatni, mert elsősorban a nyelvet kell, hogy megtanulják.
- A szerb nyelvet választják vagy a magyart is?
- Itt mind a két esetben szerb osztályba iratkoztak, mert egy orosz kisfiú és egy kínai kislány jár hozzánk, és telefon segítségével, fordítóprogram révén kommunikálnak velük a tanárok.
- Az elmúlt időszakban sokszor jártunk önöknél az iskolában a sajtó képviseletében, és be tudtunk számolni arról, hogy felújították az iskola régi szárnyát, illetve egyéb újításokra került sor. Milyen az iskola épületének állapota jelenleg?
- Jelenleg felújításra szorulnának a vizesgócok, tehát a vécék, illetve egy harmadik fázisban a konyha felújításának a befejezése várat még magára. A nyílászárók is olyan állapotban vannak már, hogy cserélni kell őket. Ezekre mind beadtuk a pályázatokat, és várjuk az eredményeket. Bízunk abban, hogy pályázatok útján ezeket is fel tudjuk újítani. Amennyiben nem, akkor próbálkozunk a továbbiakban is, illetve azért nem kell elfelejteni azt sem, hogy az önkormányzat a tőle telhető legnagyobb mértékben segíti az intézményeinket, és ez alól nem kivétel a horgosi iskola sem.
Bővebben:
Az ünnep, ami összetart
|