Évek óta nagy előszeretettel vásárolok Sárkány-sajtot a zentai boltokban. Egyedi íze tetszik, meg az, hogy szinte mindenre fel lehet használni, így aztán azt is nagy örömmel fogadtam, amikor megjelent a lyukacsos füstölt változat, s nem kellett immár gyanús eredetű külföldi sajtokat venni, hanem itteni, megfizethető termék került a terítékre.
Aztán nyáron „baleset” történt velem, mert a leszeleteltetett füstöl sajt megromlott a hűtőben, s az eladók cinizmusa miatt ezt meg is írtam az újságban. A cikkecskének aztán elég nagy visszhangja lett, s felhívott maga a termelő, Sárkány Jenő is, akivel abban maradtunk, hogy egy kis üzemlátogató mellett elmagyaráz nekem néhány dolgot. A héten aztán összejött a találka:
– A Sárkány-sajtokkal kapcsolatosan az az elsődleges, hogy termékeinkben semmilyen tartósítószer nem található, s ez a csomagoláson elég nagy betűkkel fel is van tüntetve. Ez azt jelenti, hogy a vákuumozott terméket felbontása után belátható időn belül el kell fogyasztani, mert nem áll, nem állhat el az idők végezetéig. A sajtokon az is fel van tüntetve, hogy a hűtésére az ideális hőmérséklet a 0-4 fok, s a legtöbb családban ennél magasabbra van állítva a hűtő. Számos tényező közrejátszhatott tehát abban, hogy az ön által vásárolt sajt megromlott, de még egyszer hangsúlyozom: a Sárkány-sajtban nincs tartósítószer, így négy-öt napon belül ajánlott elfogyasztani – magyarázta a tulajdonos.
A kispiaci család termékei nem újszerűek. Jenő a fotókat mutogatja a falon, amelyek arról tanúskodnak, hogy a családja már mintegy 70 éve foglalkozik tehéntartással, s a tapasztalt szabadkai vásárlók biztosan emlékeznek még az édesanyjára, Ibolyára, aki több mint 40 évig árult a Tejpiacon. Ezt próbálta továbbfejleszteni Sárkány Jenő.
Bővebben:
http://www.magyarszo.com/hu/2855/hetvege/133855/Tart%C3%B3s%C3%ADt%C3%B3szerek-n%C3%A9lk%C3%BCl.htm
|