Határokon átnyúló együttműködés már szerb-román viszonylatban is

2025.02.11.
 

Közös megoldások a határon átnyúló munkaerőpiacon elnevezéssel indított IPA projektet a temesvári Szórvány Alapítvány, valamint partnerként a Magyarkanizsai Község Vállalkozóinak Általános Egyesülete. A projekt célja, hogy segítse a kis- és középvállalkozásokat a határon átnyúló üzleti tevékenység bővítésében is. A projektben fontos szerepet kapnak azok a hiányosságok, amelyek megnehezítik a határon átnyúló munkavállalást és vállalkozói tevékenységet, mint például a nyelvtudás vagy a jogi ismeretek hiánya. A projekt megnyitóünnepségét hétfőn tartották Magyarkanizsán, amelyen részt vett munkatársaival Fejsztámer Róbert polgármester is.
"A program fő hordozója a romániai partner, mi vagyunk a partnerek, a pályázat lebonyolítása pedig közösen történik Temesváron és Magyarkanizsán", ismertette Domonkos János elnök a Magyarkanizsai Község Vállalkozóinak Általános Egyesülete képviseletében:
- A projekt tartalmazza egyrészt az egyesület épülete állagának javítását, illetve van egy edukációs rész is, ami a Szerbiában élőknek a román munkaerőpiacra való bejutását segíti elő a román nyelv elsajátítása révén. Ezen kívül gazdasági vonzata is van a projektnek, hogy közelebb hozza a romániai, illetve a szerbiai vállalkozókat gazdasági vonalon, úgy a kisvállalkozókat, mint a nagyvállalkozókat - mondta Domonkos János, aki elmondta, hogy egyesületük a közelmúltban 402 tagot számlált, azóta egy picit fogytak, de még mindig komoly erőt képviselnek Magyarkanizsa községben.
- Ezáltal is szerettünk volna lehetőséget adni a vállalkozóinknak arra, hogy nyissanak külföld felé. Habár nem vagyunk uniós tagállam, az EU-s szabályoknak mégis nagyon sok vállalatunk, vállalkozónk megfelel – ismertette Domonkos János kiemelve, hogy az önkormányzat segítsége nélkül nem tudták volna a projektet realizálni, az önrészt biztosítani. Elmondta, közel 300 ezer euró a projekt összege, ebből Magyarkanizsa része 95 ezer euró, pontosabban ennek a 85 százaléka, mert 15 százaléka az önkormányzaté lesz az önrész biztosítása fejében.
Kása Zsolt, a temesvári Szórvány Alapítvány ügyvezetője úgy véli, hogy szerb-román viszonylatban is az ilyen határon átnyúló együttműködések egyre fontosabbak lesznek.
- Mi korábban egy hasonló pályázattal próbálkoztunk, és megvalósítottuk azt román-magyar viszonylatban. Az elgondolásunk az, hogy minél több ember szeretne üzletet kötni a másik országban, a romániaiak szeretnének átjönni Szerbiába üzletelni, az emberek Szerbiából átjönnek dolgozni, ezért úgy gondoljuk, hogy nagyon fontos lesz, hogy legalább alapfokon megismerjék egymás nyelvét, a vállalkozók pedig megtanulják azokat az alapokat, amelyek segítenek nekik egy vállalkozás elindításában a határ túlsó oldalán, vagy hogy az első lépéseket megtegyék a piacra jutásért. Nagyon meglepődtünk, hogy amikor Békéscsabán az első román nyelvkurzust meghirdettük, nagyon sok jelentkező volt. Biztos vagyok benne, hogy a román-szerb viszonyban is sikeresek lesznek ezek az együttműködések. A projekt 2024. december 23-án kezdődött és 18 hónapig tart. Addig a magyarkanizsai partner székháza megújul: a teljes tetőszerkezetet felújítják, kicserélik a nyílászárókat, újracsempézik a padlót, hatékonyabb fűtéstechnikát alkalmaznak. Hosszútávon hasonló szerepet szeretnénk betölteni majd, mint a helybeli CNESA, tehát szeretnének tanfolyamokat szervezni, különböző szakmákat újraindítani, mert szakemberhiány van.
- A duális képzés nálunk gyerekcipőben jár, hajlandóság sincs rá, csak a nagyokkal foglalkoznak, ezért hosszú távon olyan állapotba szeretnénk hozni az egyesületnek a termeit, úgy felszerelni okos táblákkal, projektorral, hogy ezeket a képzéseket magas szinten el tudjuk végezni. A kőművestől a hentes szakmáig szinte minden hiányszakmát tanítanánk - mondta Domonkos János, aki szerint képzett tanárokkal is rendelkeznek, akik vállalni tudják majd az oktatást.
Bővebben:

 


Határokon átnyúló együttműködés már szerb-román viszonylatban is

Közös megoldások

Közös megoldások a határon átnyúló munkaerőpiacon